| denispop14 a întrebat:

Cine a facut recent vaccinul de 14 ani? Ati avut efecte adverse?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Te referi la cel din clasa a 9-a?
Daca da, nu a avut efecte adverse si nu a durut deloc :p

| Sonia822 a răspuns:

Intra pe grupul vaccinuri- cunoaste riscurile, si intreaba acolo. Daca esti fata, in timp iti va afecta ovarele si e un mare risc de infertilitate. Daca esti baiat, la fel. Atentie la ingrediente. Vaccinarea nu e obligatorie, se poate refuza absolut oricand. Nimeni nu isi va asuma riscurile pentru tine. Nici un doctor, nici o asistenta. Unde mai puui ca sunt platiti cu sume intre 30 si 60 ron, in functie de vaccin, cf legii aparute la inceputul lui 2018. Crezi ca iti va spune adevarul cineva? Cauta prospectul, citeste ingredientele si efectele secundare. Va de prospectul ala lung, de pentru anm, care are vre 180 pagini. Nu ala scurt, periat, din cutie

| XYZ02 a răspuns (pentru Sonia822):

Hai fa vaccinul ala ca nu e mare chestie.
Toti l-au facut la un moment dat.
Si vad ca avem aici pe cineva impotriva vaccinurilor, stii in 2018 a murit Bre Payton care era o jurnalista impotriva vaccinurilor si din nefericirea asta i-a adus moartea(o forma de meningita pentru care exista vaccin)

| Sonia822 a răspuns:

Efectele unui vaccin apar :
1. imediat, febra, stare de oboseala, uneori irecuperabila, lipsa concentrare
2. In timp, la 2-3 ani de la administrare, caracterizata prin boli grave, care umplu buzunarele marilor companii farmaceutice
3. La 10-14 ani de la administrare, pentru ca s-a descoperit genomul. Si da, un vaccin poate face asta. Pt fiecare exista o anexa, disponibila pe site-ul Agentiei Nationale a Medicamentului sau Agentiei Europene a Medicamentului (ema) in care poti gasi ingrediente ca formaldehida, saruri de aluminiu, timerosal (49%mercur) ca excipienti, hidroxid de sodiu (soda caustica) pentru reglarea ph- ului. Sunt pline ochi spitalele cu bebelusi bolnavi de cancer, aparut la 2-3 ani de la administrare. Babelusii se vaccineaza en gros, ca n-au gura sa strige ce ii doare, oamenii se imbolnaveau inainte de asa cevadupa 60 ani, nu la 2 ani. Daa mama ta a facut 5 vaccinuri la nastere, acum se fac 32. Oare de ce? Si le-a facut p-alea romanesti, de la institutul cantacuzino, care acum s-a desfiintat. Acum sunt toate importate, la preturi de 8 ori mai mari. o intreaga afacere. Intre pe grupul de care ti-am spus si intreaba acolo pareri. Vei primi cam 100 pe zi, nu trebuie sa ma asculti pe mine

| Eu282838 a răspuns:

Da,l-am facut si nu am avut nicio problema.

| FrunzaVerdeRO a răspuns:

Eu am facut anul trecut, la 15 ani si pana acum nu am patit nimic, nu am efecte adverse. Din ce am inteles eu e vaccin contra tetanosului pe care il fac toti oamenii cand merg la spital daca s-au taiat in fier sau ceva de genul, ceva contra tusei convulsive si contra difteriei, din cate stiu acest vaccin il fac si copiii mici.