| anonim_4396 a întrebat:

Cine credeti ca poate"vindeca"sufletul cuiva cu adevarat:un preot sau un doctor psiholog? La cine apelati in cazuri extreme?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Elena, eu daca nu pot iesi singura din impas prefer sa il rog pe dumnezeu sa ma ajute, si merg la Biserica, ma spovedesc si postesc cat pot, am gasit de multe ori alinare asa.

11 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Nu este o regula. Uneori iti poate vindeca sufletul un prieten, un parinte, un preot.Nu se spune doctor psiholog ci medic psihiatru.Acesta se ocupa de bolile psihicului cu ajutorul medicamentelor. Exista insa si psiholog care se ocupa de anumite tulburari al componentelor personalitatii si care recomanda exercitii si schimbari de atitudini.

| zorialbi a răspuns:

Numai Dumnezeu poate sa vindece sufletul. Iar Dumnezeu lucreaza si prin oameni, mai ales prin preoti, care au primit harul Duhului Sfant si care dau dezlegare de pacatele marturisite prin Taina Sfintei Spovedanii. Doar prin curatarea de pacate se poate vindeca sufletul, altfel va apasa asupra lui povara pacatelor. Postul, rugaciunea, mersul la Biserica si marturisirea pacatelor ajuta cel mai mult. Numai bine!

nony
| nony a răspuns:

Sufletul nu se vindeca.Preotul iti da sfaturi, psihologul iti ¨repara¨ creierul.Sufletul nu are doctor.Fiecare cicatrice ramane permanenta.

| Razvan a răspuns:

Apelez la mine cand imi e greu pentru ca numai eu stiu cu adevarat ce mi se intampla.Scriu,recitesc si am scris, trag concluzile si iau decizia. Ce sens are sa ii impovarez si pe altii cu problemele mele? Au si ei destulehee hee

| cristiancristir a răspuns:

Doar e singur daca este in ambientul potrivit cu oameni care tin la el.

| moftuliki a răspuns:

Cel mai bine apelez la prieteni sau familie. dar nu asta conteaza uh te-ai referti ce as alege dintre preot sau psiholog hmmm pai as alege din start psiholog, nu am apelat nikiodata la nki unu si sper sa nu apelez vreodata laughing

| warwara a răspuns:

Daca nu ai prieteni buni, sau cineva din familie care iti poate fi alaturi, atunci cred ca e mai indicat medic... E mult mai "cu picioarele pe pamant" decat un preot... dupa parerea mea happy
La cine apelez?! Pai la cei care ma cunosc si ma inteleg f bine. Pana acum nu am apelat niciodata nici la preot, nici la psiholog happy

| daddy a răspuns:

Cine crede in suflete, spirite si duhuri chiar are nevoie de ajutorul unui psiholog si cat mai repede

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate, dar vreau pareri, in legatura cu asta:care e diferenta intre un preot si un doctor psiholog, asta de fapt trebuia sa intreb...Cine ar intelege cel mai bine sufletul omului?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De obicei, problemele mele sunt doar ale mele.
Dar cand sunt in biserica, ma simt foarte bine, nu gasesc cuvinte pentru acest sentiment(probabil, nici nu stiu ce este). La un psiholog nu am apelat, dar am citit acum un an sau doi cateva carti despre psihologie(n-am inteles mare lucrur, dar mi-a facut placere).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Greu de spus straight face
Eu una nu sunt genul care merge la preot sa se "vindece"
Parerea mea e ca psihologul este suficient de pregatit pentru asta... spre deosebire de un preot care nu va face altceva decat da iti ia banii...