| illegalb0y a întrebat:

se poate vindeca arahnofobia la psiholog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| solumaam a răspuns:

Fobia reala

O persoana care sufera cu adevarat de arahnofobie nu va putea nici macar sa priveasca poze cu paianjeni si va face o criza daca insecta se va apropia la mai putin de 10 metri de ea.

Cel care sufera de arahnofobie va incerca prin toate metodele sa nu se intalneasca niciodata cu sursa fricii sale (comportament de evitare). Daca acesta este si cazul tau, trebuie sa consulti un psiho-terapeut. Rezultatele sunt excelente si dau roade in cateva luni.
Poti incepe tratamentul rasfoind o carte de biologie in care sa citesti despre ei. Poti trece apoi la documentare, apoi la filme („Arahnofobia"). Mergi apoi in natura si observa putin cate putin paianjenii: acestia sunt fiinte incantatoare care n-au nimic cu tine.
Daca te simti indeajuns de puternic, mergi la zoo sau la un pet shop si observa paianjenii si tarantulele. Daca frica persista, nu ezita sa consulti un psiholog sau un psihiatru.

2 răspunsuri:
| mikilaina a răspuns:

Sigur, psihologul te poate ajuta sa iti tratezi o arahnofobie. Fobiile sunt considerante tulburari de dispozitie si intra in aria de tratament a psihologului. pentru a te convinge ca psihologul este expertul de care ai nevoie, poti apela la un consilier psihologic online, astfel, nu vei pierde nici timp si nici nu vei cheltui mult pentru sedinta de proba. Sunt psihologi care ofera consiliere psihologica online, ii gasesti si pe site-ul topexperti.ro - un site de profil care ofera consiliere psihlogica prin chat.

| Sexualitate a răspuns:

Se poate. Şi arahnofobia, ca şi alte fobii.