| DenisIonut01 a întrebat:

Cine imi explica si mie care e diferenta si care este mai buna? dintre: Apa plata cumpărată, Apa plata de la pompa si Apa plata de robinet. De la doctorita am inteles ca intre apa de la pompa si robinet mai bine de la robinet ca de la cea de pompa poti face piatra la rinichi sau ceva de genu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Apa plata imbuteliata contine minerale, cat si nitriti si nitrati (care nu sunt buni). in functie de firma producatoare, nivelul de nitriti si nitrati poate fi mai mare sau mai mic. din testele facute de Zepter, Dorna are cele mai mari nivele de n&n si cica biborteni cel mai mic nivel (cica e cea mai buna, dupa testele lor). apa de la robinet este cea mai mare porcarie, daca pui intr-o sticla si o lasi vreo 2-3 zile sa vezi ce se depune pe fundul sticlei, te sperii. eu cu 3 filtre si tot nu beau apa de la robinet. si apa de la pompa, te referi la cele de pe strada? tevi de metal, care sunt ruginite, nefiltrata, cu caini care beau de la ele, tigani si altele? prefer sa dau 3 lei pe o sticla de apa plata cu riscul nitritilor si nitratilor din ea, decat sa risc pompa sau robinet, sincer. si beau 4 litri de apa pe zi. mai nou mi-am luat un filtru de la cei de la Zepter, are o presiune taaaare mica (gen umpli o sticla de 2 litri cam in 2-3 minute) dar e buna la gust apa si parca e mai pura (nu am facut decat testul corpului meu, cum ma simt dupa x saptamani de baut numai apa de la filtrul acesta). dar aparatul costa destul. personal, cred ca investitia acopera 6 lei pe zi pe care ii dadeam pe sticle de dorna, si nivelul de n&n este aproape de 0

3 răspunsuri:
| DenisIonut01 explică:

Multumesc tuturor pentru raspuns happy

| Danzell a răspuns:

Apa de la robinet este tratata chimic pentru a elimina impuritati sau pentru a o decalcifia.
apa de la pompa de obicei nu e filtrata. Daca stai in Bucuresti, apa din panza freatica este foarte calcaroasa. de ex la mine apa este foarte dura (continut ridicat de calciu). fara un filtru corespunzator, nu prea e recomandata sa bei.

Apa plata, este obtinuta prin procesul de distilare pentru a elimina impuritatile, si diverse alte minerale.

| titi14 a răspuns:

Din cate stiu eu apa plata cumparata este cea mai buna deoarece cea de la pompa are multa piatra iar cea de la rubinet are clor big grin cam asta ar fi! Nici cea cumparata nu este 100% curata dar este mult mai curata ca cea de la pompa si cea de la rubinet!