| thehope a întrebat:

Cine imi recomanda ceva pentru durerile menstruale, pentru ca de dimineata simt ca innebunesc de durere...nici cu nurofen nu imi cedeaza.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Thehope,
Si eu am avut aceasta problema si pe o perioada de cativa ani am incercat cam toate analgezicele in perioada de menstruatie, de la aspirinia, algocalmin (pastile si fiole) pana la ibuprofen si ceva medicamente mai tari care insa nu stiu cum se cheama. Singurele de la care imi trecea au fost supozitoarele cu diclofenac; poate si din cauza ca actioneaza local si foarte repede. Am fost si la ginecolog si in afara de sfatul de a lua anticoncptionale nu am primit nimic.

Acum un an am primit o carte despre menstruatie si sindromul premenstrual foarte bine scrisa. Acolo scrie ca aceste dureri apar datorita fluctuatiilor hormonale provocate de: nicotina, cofeina, zahar, stres, lipsa de somn si lispa de miscare.

Intr-adevar aceste fluctuatii pot fi corecate prin anticonceptionalele bazate pe hormoni insa este de preferat sa iti schimbi stilul de viata inainte sa iti pui sanatatea in pericol. Cu anticonceptionale gresit prescrise poti cauza dezechilibre mai mari si probleme de care nu prea mai scapi.

Eu am urmat sfaturile din carte: am inceput sa mananc mai sanatos, sa dorm, sa fac miscare, am renuntat la cafea si la tigari iar la dulciuri mai scap din cand in cand. Diferenta este enorma, o data la 3 luni cand nu am prea avut grija de mine mai iau o aspirina cand am menstruatie in rest durerile sunt super ok.

Pe langa stilul de viata mai este si mancarea devina care nu mai are atatia nutrienti cati ar trebui sa aiba. Pentru asta se recomanda suplimente de calciu cu vit. D, magneziu cu B6 iar daca vrei sa mergi la sigur poti incerca si un supliment natural cu mielarea. Cand am auzit de el fost reticenta caci la ce dureri aveam am zis ca numai ceva naturist nu are cum sa ajuta insa dupa prima luna m-am convins ca facea mai mult decat multe altele pe care l-e luasem.

Sper ca am putut fi de folos,
Andreia

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Incearca No-Spa si o patura electrica pe burta. Dupa menstruatie, se impune control ginecologic fiindca nu e normal sa ai dureri atat de mari.

lolita
| lolita a răspuns:

Si eu am aceiasi problema, dar in farmacii ar trebui sa existe medicamente speciale pentru durerile mestruale( zic ca "ar trebui" deoarece eu nu locuiesc in tara si unde stau eu exisata asa ceva)

| arysa a răspuns:

Aulin sau ia calciu cu magneziu(pentru dureri de preferat mai mult prima varianta)

| matchpoint a răspuns:

Incearca combinatia de ibuprofen+no spa. La mine a avut efect.

| LuLy_5981 a răspuns:

Ibalgin forte, se elibereaza fara reteta si e foarte eficient. Ti-l recomand deoarece si eu il folosesc de ceva vreme si are efect foarte rapid. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este super nasol sa te doara burta...in timpul menstruatiei.am fost la doctorul d e familie.si mi-a recomandta vitamina B6happygood luck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca ketonal sau indometacin supozitoare.si eu am aceasta problema de cand ma stiu...si doar asa imi revin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aulin pliculete si-ti garantez ca-ti trece oricat de intensa ar fi happy

| any007 a răspuns:

Inainte cu o saptamana de a-ti veni "povestea" bea o cescuta cu ceai de codita soricelului si cimbrisor(in fiecare dimineata pe stomacul gol);(peste o lingurita pudra codita soricelului+o lingurita de cimbrisor torni apa fierbinte). o sa te simti mult mai bine.