| DaNa_7993 a întrebat:

Cine ma poate ajuta pe partea psihologica "sanatate"nu avem cunostinte ce inseamna lasickstatus mental Qi=109-i cat este de bine
diagnostic suspect ADHD
factori precipitanti spirit opozant
trebuie mers la medic sprcialist in psihplogie, adica trebuie mers la un psiholog specialist daca bine zic nu stiu nu ma pricep la asa ceva de aia si cer ajutorul la cine stie si este dragut(-a) tot timpul mi-au fost de folos raspunsurile voastre si mi-ati raspuns urgent de fiecare data. Exista si lume buna chiar, in tara noastra, desi este putina... Daca poate sa-mi raspunda cineva va rog frumos posibil cat se poate de repede.
Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Coeficientul de inteligenta este 109, adica in jurul mediei, ceea ce este in regula. ADHD este o boala care se caracterizeaza prin agitatie, lipsa puterii de concentrare, agresivitate. Trebuie emrs la un neuropsihiatru, nu la un psiholog. Psihologii nu sunt medici, ei au absolvit facultatea de psihologie si sunt foarte eficienti in lupta impotriva afectiunilor nervoase minore, cotidiene. ADHD este o chestie de psihiatrie, cel putin la inceput. Daca vorbim despre un minor (ADHD este un diagnostic de copil/preadolescent) e important sa mergeti la un psihiatru pediatru, specializat in suferintele copiilor. Gasesti astfel de medici in toate centrele universitare mari

1 răspuns:
| danielcretu1980 a răspuns:

Nu inteleg prea bine intrebarea...
daca ai pe cineva suspect de ADHD e bine sa mergi la un specialist.
daca te referi la IQ 109, inseamna inteligenta medie, ceea ce e bine. daca inseamna altceva... nu ma pricep.

spirit opozant inseamna = nu colaboreaza

mergi la specialist. e cel mai bine.