| victoria_8973 a întrebat:

Cine poarta lentile de contact in loc de ochelari. imi puteti, va rog, spune de la ce varsta se poarta? doare cind le pu pe ochi? nu exista nici un pericol daca le porti in loc de ochelari? pot afecta cumva vederea? cit costa?
multumesc anticipat happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu port lentile de contact de 2 ani de zile.am mers la medic, am spus ca veeau sa port lentile, mi-a facut un consult, mi-a masurat dioptriile dupa care mi-a pus niste lentile de proba. m-a invatat cum sa le iau din cutiuta, cum sa le pun si cum sa le scot si apoi am stat vreo 20 de minute cu ele puse ca sa vada medicul cum reactioneaza ochii.nu sunt dureroase dar pot deveni incomode daca nu respecti igiena, daca nu le folosesti corect sau daca nu le schimbi la timp.eu am platit pe 3 perechi de lentile (pentru 3 luni)130 lei si pe solutia pentru intretinere 30 lei.

4 răspunsuri:
| Andrei_6051 a răspuns:

Nu ai vrea sa renunti si la lentile si la ochelari pentru a vedea bine? si asta fara operatie...simplu si natural vezi aici: http://tinyurl.com/m5rzz9

| Andrei_6051 a răspuns:

Nu ai vrea sa vezi bine fara ochelari sau lentile de contact? in mod natural? www.renuntalaochelari.com

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Cel mai bine mergi la un consult oftalmologic si cere detalii privind beneficiile si dezavantajele lentilelor de contact.
Purtate prea mult timp usuca retine si nu este bine.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dureaza un pic pana te obisnuiesti cu ele, de durut nu dor, dar la inceput sunt un pic incomode ( exista si cu dioptrii asa ca le poti purta in loc de ochelari ).
Cea mai mare problema este legata de igiena, noaptea ele se pastreaza intr-o solutie speciala pe care trebuie s-o cumperi ( si cere e destul de scumpa ), e foarte important sa fii perfect curata pe maini atunci cand le manevrezi.
De uscat retina nu se poate, pentru ca retina este undeva in interiorul ochiului, nu vine in niciun caz in contact cu lentila.