| anonim_4396 a întrebat:

Sall. Am ochi căprui dar as vrea să-mi pun lentile albastre, exista riscuri? Îmi poate afecta vederea? Trebuie sa port ochelari după? Cum se aplica, doare? La cate zile se schimba? Trebuie soluții sau ceva?
Mi-ar sta mai bine pe albastru din mai multe motive și îmi doresc asta de ceva timp dar doar daca nu pățesc altceva.
Mama mea, fratele meu mai mare și sorămea port ochelari iar eu nu, eu nu am avut nimic.
As fi putut caută pe net dar mai bine postez aici.
Îmi pare rău de întreabarile astea stupide dar e mai ușor aici.
A și da, cam cat costa.
Mss mult.

2 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Singurul loc unde poți găsi răspuns la toate întrebările este la un cabinet oftalmologic, unde ți se va face control, se vede dacă ai sau nu dioptrii și vei primi sfaturile profesionale pentru purtarea lentilelor. Dacă pui întrebarea cât costă, nu te zgârcit și cumpără ce e mai bun, chiar dacă e mai scump. Oricum, trebuie noaptea, la piscină, să le scoți. Trebuie să cumperi soluții de unde cumperi lentile pentru a le igienizat, posibil, picături pentru ochi, dacă cumva ai senzația ochi uscați. Port ochelari?, pentru că lucrând nu puteam purta lentile de contact la locul de muncă. Era mult prea mult praf la locul de muncă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, exista riscuri, din cate stiu, din cauza solutiei in care sunt pastrate.
Pentru aplicare, poti urmari tutorialele de pe Youtube.
Solutia se schimba dupa fiecare aplicare: daca azi ti-ai aplicat lentilele, cand le dai seara jos, le pui in solutie curata.
Lentilele si solutiile de calitate le gasesti la magazinele autorizate in care se gasesc si ochelari de vedere.
Preturile sunt peste 100 lei, din cate stiu. Cu cat sunt mai scumpe, cu atat sunt mai de calitate.