| JustACuriosPerson a întrebat:

Cine stie care e compozitia procentuala a zmeurei?(proteine, lipide, glucide, vitamine, substante minerale, apa).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi detalii la linkul :
http://dieta.romedic.ro/aliment/zmeura

Toate cele bune.

| BlaaBlaa a răspuns:

11,94 g de carbohidrati (9% din doza zilnica recomandata)
1, 20 g proteine (2% doza zilnica recomandata)
0, 3 grame de lipide.

Minerale : mangan, magneziu, calciu, zinc, potasiu, fosfor, toate in forme usor asimilabile

Vitamine A, B1, B2, D si P, dar mai ales vitamina C, prezenta in cantitati impresionante.

Apa : ( 82-89 %)