| TheDarkQeen13 a întrebat:

Cine stie etapele cresterii saniilor (de cand se formeaza mugurele)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Asta depinde de la fiecare fata in parte! Nu exista o varsta anume, dar de la 12 ani te poti astepta sa inceapa formarea...

| OoBunnyoO a răspuns:

Exista 5 etape in total:
1. Prima etapa apare inca din copilarie, inaintea pubertatii, atunci cand sanii nu s-au dezvoltat iar mameloanele sunt singurele parti tari din san.
2. In a doua etapa, mugurii sanilor incep sa se dezvolte. Sub sani apar niste umflaturi mici formate din glandele care produc lapte si tesut adipos. Mugurele creste si impinge mameloanele, marind dimensiunea areolei.
3 Sanii continua sa creasca, areolele si mameloanele devin mai mari si mai intinse. Acum sanii arata ca si in timpul perioadei adulte, insa sunt de dimenisiuni mai mici.
4. In perioada aceasta areola si mameloanele continua sa creasca si arata ca o mica umflatura sau un mic munte desupra sanului. In acest stadiu sanii au de obicei fie o forma rotunda fie forma unei pere.
5.In acest stadiu sanii se opresc din crestere iar mameloanele nu mai sunt la fel de pronuntate.
Oricum fiecare etapa este diferita de la fata la fata si apare in ani diferiti. Unele fete pot sari chiar peste etapa a 4 si sa ajunga direct la ultima. Iar la altele sanii pot creste chiar si dupa ce sanii au ajuns la ultimul stadiu.