| AvalohAlyn a întrebat:

Coca Cola fara zahar chiar nu are calorii si nu ingrasa? Pe eticheta scrie ca nu are deloc calorii.E adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alinadianaaa a răspuns:

Coca Cola light este mult mai toxica decat coca cola cu zahar, deoarece zaharul este inlocuit cu produsi chimici cancerigeni.Iti recomand sa incerci sa renunti la acest produs deoarece este un produs daunator organismului uman.

9 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu are calorii dar are multe chimicale daunatoare. Daca bei un pahar pe zi nu se intampla nimic, dar daca bei vreo 2 litri atunci iti faci singur rau.

| munteanuionvictor a răspuns (pentru Bondarel99):

Și un pahar pe zi e mult.

| minrest a răspuns:

Da, este adevarat, pentru ca toate caloriile din Cola provin din zahar. Vezi ca are totusi cofeina. Si nu putina.

| Hammurabi a răspuns:

Nu are calorii și nu îngrașă dar să nu îți imaginezi că e mai sănătoasă. Pentru că nu e. Din contră, indulcitorii chimici sunt mai nocivi decât zahărul.

| peperonies a răspuns:

Eu cand am slabit am baut si nu m-a afectat deloc. acum depinde de tine.

| Bibica240 a răspuns:

Chiar daca nu contine zahar contine alte feluri de indulcitori si multa cofeina care nu sunt tocmai recomandate. In loc de cola ai putea sa bei sucuri necarbogazoase pentru ca sunt mai ok decat cele gazoase.

| munteanuionvictor a răspuns (pentru Bibica240):

Eu consider că cele mai bune sunt sucurile fără acid. Acidul din sucuri și cel adăugat în apa minerală e foarte dăunător sănătății.

| Craciun_Maria-Alexandra_1985 a răspuns:

Coca Cola Zero, preferata mai ales de cei interesati sa reduca aportul zilnic de calorii, contine pana la 99% apa. Aromele, singurele tinute in continuare la secret, sunt naturale si nu contin conservanti.
Cafeina variaza intre 24 mg - 32 mg pentru o porție de 250 ml, semnificativ mai putina decat cea din aceeasi cantitate de cafea prajita. Consumul moderat de cafeina in randul adultţilor se considera a fi undeva in jurul valorii de 300 mg pe zi.
O sticla de 250 ml de Coca‑Cola Zero asigura 38 mg de fosfor, cel care-i da gustul usor intepator.

| Lore999912 a răspuns:

Da este adevarat nu contine zahar dar tot nu este atat de buna pentru baut ca oricare suc cu acid