supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

Coldrex, Fervex sau Theraflu? Care e diferenta intre ele? Care e mai bun?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Să știi că toate sunt eficiente. Theraflu e f bun, dar trebuie să fii atentă pentru care dintre variante optezi (sunt plicuri pentru răceală severă și gripă, pentru răceală severă și tuse, există și Extra grip). Zilele trecute chiar se lipise răceala de mine (după ani și ani de zile straight face ). La farmacie mi-a dat Coldrex MaxGrip, mi-a zis să iau două pliculețe zilnic, timp de cinci zile.

Dacă tușești, ia și câteva pliculețe de Coldrex pentru Răceală și Tuse (e bine să le ai în casă, dacă tușești). Eu, pe la amiază, mai luam și câte un paracetamol simplu, fiindcă nu mai aveam răbdare să aștept până seara, când îi venea rândul celuilalt plic.
Și după două zile, m-am vindecat complet. Sănătate și ție!

| supadeceapa explică (pentru floresdemayo):

Multumesc.
MaxGrip am luat si eu si mi s-a zis 3 plicuri pe zi.

| floresdemayo a răspuns (pentru supadeceapa):

Faci așa cum ți s-a spus, fiindcă ajută. Bea ceaiuri de tei cu lămâie. Sau îndulcite cu miere. Să ai șosete groase în picioare și o eșarfă la gât, tot timpul, chiar și în casă, unde e căldură. Răceala se vindecă mai repede. Când ieși afară, ridică fularul către nas, încât să îți acoperi căile respiratorii, nu respira aer rece, fiindcă s-ar putea să nu ai suficientă imunitate în perioada aceasta și să te alegi și cu o nefericită de viroză respiratorie, o altă complicație. Iar dacă se întâmplă, nu mai ai aer nici pentru a respira. Și te complici cu alte medicamente ca Dexametazonă, Claritine, care se prescriu numai după consult medical de specialitate etc.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu folosesc doar Fervex si iti spun sincer ca ma ajuta..Desfunda nasul, scoate raceala, dar nu prea scade febra. Am avut febra 39 saptamana trecuta si dupa ce am luat un brufen de 400 mi-a scos febra.

| Rotazi a răspuns:

Esti fereicita daca asa ceva isi face efectul la tine.
La mine, candva, si-a facut efectul Coldrex. Acum, nimic. Dar am descoperit niste pliculete ieftine cu un amestec de plante. Hapciu solubil (de la Fares) sau Gripalin (Alevia). Cu ambele ma tratez rapid si eficient. Se gasesc si prin hipermarketuri.

| dd17 a răspuns:

Mie niciunul nu mi se pare ca isi face efectul, Ia humanogrip e cel mai ok!