| anonim_4396 a întrebat:

Consultatiile la ochi pot de fi decontate de casa de asigurari daca esti asigurat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, pot fi decontate, daca oftalmologul are contract cu CAS.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu

| RAY a răspuns:

Da,dar la ce aparate sunt mai bine vezi de un consult complet la privat si afli ce ai,si eu am sensibilitte la lumina,evita statul mult cu ochii pe laptop, pc, telefon, evita lumina solara chiar daca nu e vara, lumina solara ne afacteaza fiind puternica mai ales pentru noi, mie mi-a spus de ochelari de ochii care diminueaza lumina

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, dacă sunt făcute la clinicile sau policlinicile de stat, sau la cele ce au contract cu CASS.

| Fatamuntilor a răspuns:

Cel putin acum 3-4 ai erau!
AM avut niste probleme, nu am platit consultatia, ci doar medicamtele!
Dar trebuie trimitere de la medicul de familie si programare!

| anonim_4396 explică (pentru Fatamuntilor):

Simt o sensibilitate mai marita la lumina, si o mica durere generala, durere de cap etc.
Cu vederea parca is tot asa.
Insa a scazut in efect de la sine (am luat si ceva vitamina A)

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Porti ochelari? Ca daca nu porti atunci ai sensibilitate la ochi, cel mai bine mergi la casa de asigurari si intreaba i pe ei, daca deconteaza consultatia, ca aici vorbim doar de o simplă consultatie care costa 100 lei, si de niste ochelari care daca faci ochelarii in cabinetul unde faci consultatia ai o reducere la rame si la lentile, casa de asigurari ar deconta o operatie cum ar fi cataracta sau glaucomul care costă niste milioane bune.

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mi-a cam si trecut intre timp, cred ca m-a tras curentul sau ceva., acum 2 sapamani a inceput sa ma doara ochii, cu sensibilitate exagerata la lumina artificiala., imi era un chin sa stau la lumina puternica a neoanelor. Saptamana trecuta a atins punctul culminant, dupa care a inceput sa revina la normal. Acuma de abia de mai simt ceva
Am luat ceva vitamina A intre timp, si picaturi. Nu am eu cea mai buna vedere dar chiar am comparat cu alti tineri si nici ei nu vad mai bine.
Nici nu o sa mai merg (nu port ochelari)

| Mefist0 a răspuns:

Da, cum a spus si domnul "sadrian46", dar trebuie sa ai trimtere de la medicul de familie.