| anonim_4396 a întrebat:

Consumul de alcool te poate scăpa de atacuri de panică?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Vad ca, majoritatea celor care au raspuns aici nu stiu ce este un atac de panica, confundand aceasta stare cu surmenara sau chiar cu depresia.
Atacul de panica este aceea stare psihica care apare in cazul unui eveniment socant, rapid si neasteptat, pe care il percepem atat de intens, incat nu "vedem" nici o iesire (pe moment).

O asemenea stare de panica poate aparea - de exemplu - daca ne trezim in toiul noptii ca ne arde casa, iar cand iesim afara vedem ca arde tot si nu sunt sanse sa recuperam nimic din ce am adunat toata viata.
Pentru asemenea cazuri critice trebuie sa invatam sa ne PASTRAM CALMUL, altfel nu putem gandi, mai ales lucid, facem lucrurile necontrolate, negandite, ilogice.

Daca inainte am fost prevazatori, ne-am gandit anticipat la asemenea situatii posibile lucid si preventiv, atunci avem beneficii multiple:
- inlaturam majoritatea posibilitatilor care pot crea probleme accidentale
- in caz de eveniment nedorit putem sa gasim instant solutii rapide pentru reducerea pagubelor produse
- reducem efectele psihice, fizice si materiale paguboase, fiind mult mai usoara refacerea

Daca in cazul unui asemenea atac de panica se administreaza rapid un paharel de tarie (50ml, de 40-55 grade), acesta contrabalanseaza starea, relaxand corpul si psihicul incordat.

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In caz de atac de panica creata de o singura ocazie neasteptata, inghitirea unui paharel (50ml) de tarie (palinca, vodka sau wiskey de 40-50 grade) duce instant la detensionarea sistemului nervos, care relaxeaza putin individul.
Consumul unei doze mai mari de alcool nu mai are acest efect, chiar daca persoana se imbata.

| mgtow a răspuns:

Temporar

| darrio2007 a răspuns:

Pe moment. Dar te poate afecta pe o perioada mai lunga. Nu recomand.

| Wr3nch a răspuns:

Nu. Terapia si tratament specializat te scapa.

| anonim_4396 explică (pentru Wr3nch):

De exemplu degeaba iau pastile, dar după ce le termin problema apare din nou, iar un psiholog nu cred că mă poate vindeca doar vorbind cu mine dintr-un fotoliu

| Wr3nch a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba te poate ajuta dar e important sa vrei si sa fi deschis la asta. Bagi tarie azi, tarie maine si in cateva luni dezvolti o nevoie implicita de a bea constant ca sa fi calm. E ca si aia cu fumez doar o tigara de data asta si in x timp ajungi la un pachet.

| aXy99 a răspuns:

Cred ca mai rau face.

| Donsavas a răspuns:

Psihologul te invata sa te autocontrolezi si doar prin autocontrol te vindeci.
Pastilele sunt neuroprotectoare, alcoolul e o toxina si luata pe termen lung iti distruge capacitatea de aucontrol si cognitia.
În principiu, Da, alcoolul e sedativ si te scapa de atacuri de panica doar ca si el da dependenta, toleranța.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Exact invers.

| CleanHeart a răspuns:

Nu, nu-i bun alcoolul din contra mai rău îți face la creier happy

| QElenaBoghiu a răspuns:

Invers...

| sIncognito a răspuns:

Cand ai anxietate de asa natura incat ai atacuri de panica, se evita substantele care se joaca cu sistemul tau nervos. Fara alcool, fara cofeina. Ele te agita. Alcoolul functioneaza ca o poarta, ceea ce refulezi iese la suprafata, fara sa ai prea mult control.

| anonim_4396 explică (pentru sIncognito):

Cafele bag cam două pe zi! Le-am redus bine, dar nu îmi vine să cred cum poate să imite în halul ăsta atacul de panică diferite afecțiuni