| Demon3D a întrebat:

Copiii pot avea cancer la gat? Cum se manifesta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Cleona a răspuns:

Salut! happy

Deci, principalele simptome care ar trebui sa te faca sa mergi la un consult ar fi:
1. Edem sau nodul la nivelul gatului
2. Durerea gatului
3. Dificultate la inghitire si respiratie
4. Tumefierea sau cresterea în volum a gatului
5. Raguseala si tuse in lipsa racelii.

Cancerul tiroidian(la gat) apare mult mai des la femei si persoanele cu varsta cuprinsa intre 25 si 65 de ani.
Asupra unui studiu s-a gasit concluzia ca femeile sunt de 3 ori mai predispuse la cancerul tiroidian.
Cancer arata ca doua din trei cazuri de cancer se regasesc la persoane cu varste între 20 şi 55 de ani.

Acum ca am adus referire la toate astea, cancerul tiroidian poate aparea si la copii, insa e destul de rar intalnit.

| fuzzer a răspuns:

Cancerul la gat, de obicei este cauzat de tutun. Prin urmare persoanele fumatoare poarta riscul de a frecventa aceasta boala, care ataca in principiu aparatul respirator. Manifestarile cuprind modificari in respiratie, senzatii de sufocare, paloare, persoana este palida, obosita. etc.