| anonim_4396 a întrebat:

La liceu de sunt copiii extrem de destepti invidiati?
Cum se manifesta invidia?

1 răspuns:
| Alive99 a răspuns:

Sunt invidiati pentru ca satisfac cerintele celor din jur.Mai exact,se integreaza bine in societate, in ierarhia mai inalta a unei scoli(profesorii favorizeaza copii cu IQ).
Invidia poate aparea si din cauza parintilor, care au pretentia ca, fata sau baiatul lor sa isi faca un viitor stralucit, o cariera..Astfel,li se impun standarde(copiilor) pe care ei nu le pot indeplini sau respecta. Exemplu, sedinta cu parintii..Vine maica-ta si taica-su lui Ionel, tu esti elev eminent, dar Ionel abia ia un 5.Profesorul te lauda pe. tine, dar de Ionel nu zice prea multe, si daca o face, zice ca poate mai mult. Taica-su lui Ionel se duce acasa si il ia pe Ionel la 3 pedale "De ce nu poti fi si tu ca Marcel(adica tu)?" Si astfel apare invidia.
Invidia se manifesta atunci cand cineva are ceva ce tu nu ai.In cazul copiilor destepti, IQ si o viata sociala bine integrata in ierarhia superioara.