| Marck94 a întrebat:

Cum sa scapi de sasaiala? Ma simt varza ca nu stiu pronunta bine " sssss ". Degeaba ca merg la logoped.

11 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Te muti in Spania si nu o sa isi dea nimeni seama laughing

Serios acum, chestiile astea nu se rezolva niciodata doar cu cititul unor texte motivationale pe net, daca un specialist nu poate sa te trateze ma indoiesc ca vei reusi singur. Si de obicei chestiile astea nu prea dispar.

Răspuns utilizator avertizat
| Bondarel99 a răspuns:

Stiu cum e laughing
Dar macar esti specialwinking
Nu are rost sa ne consumam pentru atata lucru, ca doar nu vrei sa te angajezi la stiri ca sa iti trebuiasca o dictie perfecta.

Răspuns utilizator avertizat
| Anabela777 a răspuns:

Sasaiala e cauzata de tinerea gresita a limbii in gura, in fata dintilor frontali. Trebuie sa tii limba in spatele lor. In rest doar un logoped te poate ajuta. Si eu sunt raraita, iti inteleg frustrarea legata de logopedul ineficient.

Răspuns utilizator avertizat
| timidul96 a răspuns (pentru Anabela777):

Și eu eram rarait si lalait când am fost mic acum sunt sasait laughing

Răspuns utilizator avertizat
| timidul96 a răspuns (pentru Marck94):

Acum nu mai sunt rarait si lalait, dar mai sunt sasait. Într-un fel am mai ameliorat si asta cu poziționarea limbii. Nu cred că mai e nevoie sa merg la logoped. Oricum am auzit că multor fete le place asta

| utilizatornou18 a răspuns:

Incearca cu multe exercitii de doctie cu s. Nu te costa nimic si cu timpul garantat o sa scapi. Nu-i vreo rusine pentru ca si altii sunt raraiti si asta e...

Răspuns utilizator avertizat