| anonim_4396 a întrebat:

Hello.Am o cunostinta cu varsta de 7 ani care desi a mers un timp la logoped si chiar si la psiholog,nu vorbeste bine,nu pricepe,nu se descurca singur.
nu poate pronunta cam jumatate din consoane si din cauza faptului ca nu le pronunta nici nu reuseste sa scrie.
temele pentru scoala(e clasa I ) constau in a scrie o pagina pentru fiecare litera si o pagina in a scrie de cateva ori o propozitie, plus ca ei la scoala nu citesc si folosesc litere noi cand nici macar nu le-au invatat.La matematica desi se repeta aproape zilnic 0-20, el tot nu le retine.la fel si la romana.repeta literele,iar cand e intrebat din urma nu le mai stie cum arata.
pe drum l-am lasat de cateva ori sa vad ce face si niciodata nu se uita stanga-dreapta.
si altceva,nu are absolut deloc prieteni,nu prea ii place sa stea cu cineva.
in schimb stie sa lege fire la o baterie de masina astfel incat sa i se aprinda becurile,sa se invarta ventilatoarele sau sa monteze robineti sa faca arteziene prin curte etc adica intelege ce se intampla acolo si stie sa le explice,dar nu poate retine litere, cifre.
intrebarea e: cum poate un copil de 7 ani cu dislexie sa devina unul normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KiszMy a răspuns:

Un astfel de copil este normal și sănătos, nu trebuie să sufere vreo schimbare din pricina unor persoane de rea-credință.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie legate literele cu ce-i place sa faca. Sa invete jucand. Necesita rabdare si tact din partea celui care se ocupa cu el, fiindca poate dura chiar si 1-2 luni pana ce "porneste".
Va face asocierea si va deveni bucuros daca va fi laudat, cand reuseste!
Din acel moment ii va veni si increderea de sine si va deveni mult mai comunicativ.

| Violleta2022 a răspuns:

Copilul nu este dislexic ci autist!
Doar un autist poate excela intr-un domeniu si nu intelege nimic din viata de zi cu zi.
Cereti medicului de familie sa testati copilul, pentru ca este posibil sa fie AUTIST!

| KiszMy a răspuns:

Este un răspuns la o întrebare ipotetică.
Întrebarea este de fapt: Cum explică acele mecanisme dacă nu vorbește și nu scrie?

| KiszMy a răspuns:

Ceva este cusut cu ață albă în povestea ta. Ai scris la început că ai o cunoștință..., iar mai jos ai scris că l-ai lăsat de câteva ori pe drum să vezi ce face. Presupun că făceai referire la același personaj, că altfel textul ar fi incoerent.