| Camelialexandru a întrebat:

Copilul meu face 5 luni si daca o tin in brate sta cu capul in jos dar daca ii atrag atentia il ridica dar apoi il lasa in jos si pusa in fundulet la fel il tine capul in jos aplecat in fata ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

La 5 luni, un bebelus ar trebui sa-si sustina capul --- chiar si tu ti-ai dat seama probabil, observand alti copii de aceiasi varsta!

Gasesti aici un ghid :http://neurologiepediatrica.ro/cum-creste-copilul-tau

Daca remarci, pentru fiecare luna de pana acum, diferente mari in dezvoltarea copilului( bifezi mai multi "nu" decat "da"), atunci ar fi recomandabil sa te adresezi unui specialist in neurologie pediatrica ---asta, pentru linistea ta si binele copilului.
Sper sa auzim de bine!

| darrio2007 a răspuns:

Este prea mic si prea devreme pentru a-si tine capul.Muschii inca nu sunt dezvoltati pe deplin.Nu il mai forta.Ii poate afecta procesul de crestere.

| Mihaela1964 a răspuns:

Sa incerci sa-i fortifici muschii gatului, sa pui copilul in pozitie culcat, pe burtica, se va obisnui sa ridice capul si sa-l sustina ridicat. Vorbeste cu medicul pediatru despre asta, e o etapa importanta in dezvoltarea bebelusului.Numai bine.happy

| Camelialexandru explică (pentru Mihaela1964):

Si l ridica de pe burta 'il ridica si de pe perna cand e culcata pe spate.

| Mihaela1964 a răspuns (pentru Camelialexandru):

Asta e foarte bine, las-o sa stea si pe burtica, linisteste si eventualele crampe care dau colici.

| sofstatics a răspuns:

De obicei cand tii un bebelus in brate, trebuie sa il tii de cap si de fundulet.
Sper ca te-am ajutat.