| honey2804 a întrebat:

Cred ca am circulatia sangelui proasta...ar trebui sa merg la medic? sau exista remedii naturiste...mai este o varianta.ar putea fi vorba despre acrocianoza.am citit despre simptomele acestei boli si cam aceleasi le am si eu mainile si picioarele devin albastru-violacee mai ales prin expunerea la frig si nu numai.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi la medic, care te va consulta si iti va indica tratamentul. Sanatate!

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Şi eu am circulaţia sângelui proastă. La mine şi vara sunt mâinile reci, dar nu ştiu nu am considerat niciodată asta o problemă. M-am obişnuit. Dacă consideri necesar să mergi, mergi!

| Sin a răspuns:

Masajul zilnic iti va imbunatatii circulatia sangelui.

| maraa_9303 a răspuns:

Sfatul meu ar fi sa mergi la medic.
Picioarele reci sunt date si de vidul de energie din rinichi.
Si legat de tratamentele naturiste:
-O cura cu 1-2 pahare/zi de moare (zeama acra) de varza, prin continutul de vitamine, stimuleaza circulatia sangelui la cei care sunt sensibili la frig.
-Daca pe picioare apar vinisoare bleu ca urmare a deficientei circulatorii, aplicati cataplasme cu infuzie de marul-lupului si galbenele (1 lingura din fiecare planta/50 ml apa). De asemenea, sunt eficiente cremele „Gheara diavolului" si „Arnica" de la „Ardes Cosmetici". Se face zilnic masaj al picioarelor de jos in sus.
-Produsul „BioBiloba" - cu extract de gingko biloba - extract de frunze din copacul speciei cu cea mai mare vechime de pe pamant, foarte rezistent la insecte, boli si poluare. Este eficient mai ales pentru circulatia craniana.
-Usturoiul are efect vasodilatator mai ales pentru arterele periferice cerebrale, retiniene si ale membrelor inferioare, previne formarea cheagurilor si a trombozei.
-Bai cu urzici;
-Sa se consume : varza, afine, papadie, hrean.
-Se bea alternativ ceai din urmatoarele amestecuri de plante : prima saptamana: paducel + rozmarin + fenicul + valeriana; a doua saptamana: pelin 10 g + traista-ciobanului 40 g + tintaura 10 g + coada-soricelului 20 g + papadie 10 g. Se bea 1 cana din infuzie (1 lingurita amestec/cana).
-Remediul homeopatic Sulphur sau o consultatie la cabinetul homeopatic
-„Stimuven", unguent romanesc pe baza de spanz.

Sper sa iti fi fost de folos>big grin

| Zero a răspuns:

Ai putea sa ai circulatia sangelui proasta... cel mai bine este sa vizitezi un medik >big grin

| beatleman a răspuns:

Da du-te la medic cardiac deoarece s-ar putea sa ai probleme cu muschiul cardiac.Muschiul cardiac ajuta la contractie.Succes.Du-te!

| salangwayongseo a răspuns:

Da intotdeauna sa mergi la medic.si eu am circulatia prosta poti folosdi remedii naturiste dar de obicei nu o poti vindeca ci doar ameliora. eu imi bag picioprele si mainile in apa calda cu sare cat de calda poti. in fiecare zi sau cat mai des ajuta si asta. de asemenea exercitiile fizice ajuta. happy

| Georgegl a răspuns:

Da pe gat 1 pahar de vin pe zi.

| honey2804 explică:

Da si mainile si picioarele sunt reci chiar si in timpul verii...prin expunerea la frig mainile si picioarele devin de o culoare albastru violacee si e urat si din punct de vedere estetic.si in ultima vreme cam mereu sunt de aceeasi culoare mai ales picioarele. am sa merg la medic.multumesc tuturor pentru raspunsuri!