| RedTurtleeee a întrebat:

Cred ca am masea de minte.
Salut TPU am observat ca imi mai creste un fel de dinte prelungit langa masea si am citit pe net ca poate fi molarul de minte si ca nu contribuie cu nimic la dentitia mea ci poate cauza infectii.
Celelalte masele nu au acest fel de dinte.Precizez ca am 14 ani.Ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| TheRealFantasy a răspuns:

Atunci cel mai probabil esti destul de inteligent :))
De obicei apar pana la 21-25 de ani, pana la 4 sau 6 maxim si intr-adevar, nu au rol in masticatie si pot crea infectii, carii, inflamatii ale gingiei si afecteaza dintii din jurul lor(mai mult sau mai putin).
In mare parte sunt predispusi la bacterii si infectii din cauza faptului ca sunt mai greu de periat, e greu sa ajungi la ei cu o periuta normala, chiar si cu una electrica.
https://www.dentfix.ro/......frecvente/
Poti sa il lasi sa vezi cum se dezvolta, daca reuseste sa iasa complet(si sa nu ramana in gingie) si nu face probleme dintilor din jurul lui atunci e ok desi daca apar probleme sau nu ar trebui sa te duci la un medic stomatolog(dentist) competent, care sa iti dea sfaturi pertinente si sigure :)

| RedTurtleeee explică (pentru TheRealFantasy):

Am o colega care in clasa a 4 a nu a venit la scoala deoarece a avut probleme cu maseaua de minte -_-.in orice caz mersi de raspuns.