| Sw33tG1rl4ever a întrebat:

Mi s-a "deplasat" ca sa zic asa o masea recent (ultima de pe arcada de jos) si acum are si pozitie oblica. Cred ca este pentru ca trebuie sa imi apara maseaua de minte (am aproape 17 ani). Am citit undeva ca maseaua de minte poate sa nu apara pe arcada, ci sa ramana inclusa in os, fara sa strapunga gingia si are un ax oblic care il impinge pe molarul 2 si cred ca asta s-a intamplat la mine. Intrebarea mea este ce se poate face cu molarul 2 daca s-a deplasat si sta oblic? Se pune aparat dentar sau de ce anume e nevoie ca sa arate ca inainte? De asemenea, vreau sa stiu daca maselele de minte apar una dupa alta, pentru ca asta e prima care imi apare si vreau sa stiu daca o sa iasa alta imediat dupa sau se poate si peste un an ( sau mai multe in acelasi timp, nu stiu).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| apz a răspuns:

Recent am terminat cu două măsele de minte. Da, măselele de minte când îți apar, îți deplasează dinții. Ți-i împinge pentru a avea loc ele să răsară. Recomand consult stomatologic + o radiografie dentară să vezi care e situația. Îți pot apărea simultan două să zic, dar nu mereu se întâmplă asta. Fiecare cu organismul său. Nu te juca cu ele cum am făcut eu. Am tot amânat până s-au măcinat de tot și apoi au fost mai greu de scos. Am recurs la operație. happy

1 răspuns:
| OoBunnyoO a răspuns:

Da, este posibil sa nu apara, iar daca nu creste deloc si ramane in gingie vei avea nevoie de operatie. Sfatul meu este sa mergi la stomatolog pentru a le scoate cat mai repede.
Cat despre molar, cred ca este posibil sa il indrepti cu un aparat dentar, dar nu sunt foarte sigura.
Cele mai sigur raspuns il vei primi la dentist.