| obichamte a întrebat:

Am 23 si inca ma legan de fiecare data cand ma pun sa dorm, nu conteaza ca e ziua sau noaptea. Cea mai mare dorinta a mea e sa nu ma mai legan, daca imi puteti da vreau sfat ce sa fac sa nu ma mai legan v-as fi foarte recunoscatoare. Dar sa nu spune-ti,, simplu...nu te mai legana" ca am incercat sa ma opresc dar nu pot, ma opresc putin si apoi devin foarte agitata si nervoasa daca nu ma legan.Help me pleaseee

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

O vizita la un psiholog, cred ca te-ar putea ajuta in aceasta problema.

| ioanaioana a răspuns:

Du-te la un psiholog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa te-ai obisnuit. Darrrr orice-nvat are dezvat. Deci ai 2 variante:1. ori mergi la un psiholog, e mult mai in masura sa te-ajute, ori 2. pur si simplu incetezi a te mai legana cu riscu` ca devi agitata si nervoasa, adormi agitata si nervoasa dar neleganata.

Mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Propune-ti sa faci altceva - mult mai derenajant - de cate ori ai chef sa te legeni. De ex: vrei sa te legeni - OK. Te legeni un pic - si pe urma, ca "autopedeapsa", de duci la oglinda din baie si iti sumlgi in fir de par din nas. Sau te duci si speli toate tacamurile din bucatarie - chiar daca sunt spalate. Sau paharele de cristal si le lustruiesti cu un prosop - chioara de somn fiind. Sau speli WC-ul. Chiar daca e curat. Sau freci mocheta cu Vanish. Dupa un timp - stiind ca daca te legeni urmeaza sa faci ceva neplacut - nu o sa iti mai vina sa te legeni si o sa adormi bucuroasa ca nu trebuie in urmatorul moment sa iesi din pat si sa te apuci de spalat geamuri, sters parful pe dulap, calcat asternuturi, cusut nasturi la camasa sau spalat sosetele tatalui tau!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceeasi problema o am si eu. Insa nu am gasit remediu adevarat.

| EyesSad17 a răspuns:

Buna ^^ exista o solutie ti as recomanda hipnoza stii de ce pentru ca problema ta tine de memorie cand te asezi in pat te gandesti sa te legeni si probabil au o legatura stransa cu memoria e la fel ca si un drog bine drogul da dependenta iar tu esti dependenta de ea si ai putea sa te duci la Dr Cristian Andrei se ocupa cu asa ceva ^^ te poate ajuta foarte mult ^^ iti doresc mult succes si sa stai linistita daca nu o sa iti treaca crede-ma sunt multi in situatia ta nu stii pentru ca ei nu spun si nu au curajul tau ^^ Nu e o problema daca te legeni nu ar trebui sa te simti asa ^^ Ai si un avantaj te mentine tanara ^^ nu o sa m-ai ai riduri multe sau niciun pic sau sa fi grasa ^^ de ce? pentru ca e ca si cum ai face un sport ^^ Obichamte ^^detalii pe acest site cu Dr Cristian Andrei iti doresc mult succes ^^
http://www.drandrei.ro/site/

| TigerBoby a răspuns:

Salut, și eu am aceiași problema de mic copil ma legan și cum ma pun în pat nu este zi ora sau minut sa ma legan ma simt mult mai relaxat și pot dormi mult mai ușor ce as putea sa fac în legătură cu asta sa numai ma legan va mulțumesc anticipat!

| Amariei_Daniel_1997 a răspuns:

E pur si simplu un tic nervos.Asta e modul prin care te relaxezi.Nu vad nimic gresit in asta, dar daca vrei sa incetezi, pur si simplu iti cauti alte preocupatii.

| Ioana_8377 a răspuns:

Este lipsa de afectiune - fa ceva in privinta asta pentru ca esti foarte sensibila chiar daca pozezi in femeia puternica. happy