| PumpkinDoll a întrebat:

Cred ca subiectul asta a devenit enervant pentru unii,dar vreau sa vad daca am inteles pana la urma.DID sau boala de personalitate multipla.

Deci sunt eu,persoana,cea care tine in lesa acesti caini(furie,placere/fericire,plictiseala,tristete,calmit ate)si fiecare caine latra la randul lui,unii mai mult,alti mai putin... dupa cum se iveste situatia, eu stiind sa-i opresc cand vreau/consider eu ca-i mai bine.Si vine Gigel pe la spate care imi da una dupa ceafa,dupa care cainii scapa,fiecare unde apuca,fara ca eu sa mai imi dau seama,care face,ce face,cand face, cat face in numele meu.Acesti "caini" fiind observati doar de persoanele din jur.Eu nestiind ca ei/eu.au/am facut "X" lucru.Am inteles bine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Fain si amuzant totodata felul in care ai explicat cu ajutorul cateilor. Ceea ce ai enumerat tu sunt sentimente ce un om le poate experimenta. Atunci cand vorbim de personalitate multipla practic se schimba persoana in sine, o alta fiinta "preia controlul" acelui corp omenesc iar asta automat duce la o reactie diferita asupra unei situatii, putand de altfel modifica corpul fizic la nivel genetic. Cam asa vad eu lucrurile, ah si nu as numi-o boala, cuvantul boala in sine este depasit avand o amprenta antica nu foarte prietenoasa, zi faina.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Cred ca esti doar om. E normal sa ai emotii si daca nu ai stabilitate si inteligenta emotionala, e normal sa nu fi constienta ce faci si ce simti. E o carte despre asta, ti-o recomand.
Personalitatile multiple se schimba cu totul, la modul ca au nume, comportari diferite, calitati si defecte diferite. Dar e o boala foarte rara si eu sunt sceptica in privinta ei.
Mai degraba ai un inceput de alzheimer laughing.
Mergi la medic daca te preocupa asta.

| PumpkinDoll explică (pentru supadeceapa):

Stiam si eu ca au nume, calitati si chestii diferite, dar mi-a spus cineva ca asta-i doar in filme, in realitate fiind ce am explicat eu mai sus, sau mai bine spus ce am incercat sa explic.Tocmai d'aia m-a captivant subiectul.Am intrebat doar asa sa vad daca am priceput, nu ma comfrunt cu asta rolling on the floor

| LustafaMaslo a răspuns:

Nu, nu exista o boala de genul rolling on the floor era un motiv bun sa scapi de închisoare pe vremuri dar s-a dovedit științific ca nu exista posibilitatea de personalitati multiple si ca e doar o scuza, de altfel nu exista nici bipolaritatea, din nou fiind si asta doar o scuza.