| q2amyra a întrebat:

Credeți că anxietatea socială poate fi tratată și fără ajutorul specialistului? Adică dacă poti scapa de ea pe cont propriu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da poate fi. Dar tine foarte mult de persoana

| dullcat a răspuns:

De acord cu Frasunel.Depinde enorm de fiecare in parte, de mediul in care se afla persoana, de cat de grava e anxietatea etc.Totusi, daca era asa de usor pe cont propriu, nu cred ca existau atat de multe cazuri in crestere.Pentru a scapa este necesara in mod clar o intelegere eficienta a problemei, iar asta nu poate exista atat timp cat nici macar nu se pune accentul pe constientizare la nivel social, daramite pe tratament.

| StoicAnalysis a răspuns:

Poti, doar ca foarte greu. Din moment ce trebuie sa-ti dai seama singur de anumite idei si concceptii despre cum sa iesi din acea situatie.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Sunt chestii ce in mod normal nu le cunoaste orice om la modul explicativ. Ci mai mult din instinct. Pentru ca acasa sau la scoala nu te invata nimeni despre deformari cognitive, despre travaliul pierderii, despre tipurile generale de personalitate, si multe alte aspecte ale vietii pe care un om ar trebui sa le constientizeze inca de la varsta de 7 ani. Si de cele mai multe ori ele sunt experimentate, doar ca nu sunt intelese.
De unde sa stie un anxios social de exemplu, ca este perfect normal sa intri in conflict cu alti oameni mai ales daca ai o personalitate diferita fata de cei din jurul tau? Sau de unde sa stie un om recalcitrant ca atunci cand are nevoie sa rezolve ceva in viata, el trebuie sa practice asertivitatea? Nu se stie pur si simplu, pentru ca majoritatea alearga in viata direct dupa rezultat, in loc sa alerge dupa experienta si asertivitate. Majoritatea nu stiu ca rezultatul dupa care ei alearga, e de fapt doar un bonus, si ca ce conteaza cu adevarat este procesul, nu rezultatul.

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns:

Normal ca poti scapa.Si eu am fost genu anxios imi era frica sa vorbesc cu oamenii dar am invatat ca daca vreau sa vorbesc cu oamenii fara frica trebuie sa incep sa vorbesc.Ti-e frica sa vorbesti, atunci trebui sa inveti sa vorbesti.Cand iesi pe afara primul pas pe care il faci ar fi sa intrebi lumea cat e ceasul sau alte chestii de genu, mici discutii si usor usor te obisnuiesti.

| Frasunel a răspuns:

Da și nu. Depinde de persoana și de severitatea problemei, daca te forțezi sa vorbești cu oameni care sunt mai înțelegători te poate ajuta sa ieși din anxietate. Poți încerca cu familia sau cu oameni care nu sunt văzuți sa fie "populari" și care ar vorbi cu oricine. Altă opțiune este sa vorbești cu cineva care are aceiași probleme că sa va ajutați pe unul altul