| Adrian1331 a întrebat:

Credeti ca ar fi ok sa inlocuiesc uleiul de floarea soarelui cu uleiul de masline? Si cand zic sa il inlocuies, la tot ce foloseam ulei de floarea soarelui sa folosesc acum ulei de masline.
Le schimba gustul alimentelor uleiul de masline?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Poti incerca, este mai sanatos dar daca nu consumi ulei in exces e bun si cel de floarea soarelui.
Dar sincer mie nu imi place gustul abdolut deloc, nu il suport. Daca iti place atunci e foarte bine, e mult mai bun.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu folosesc de peste 10 ani doar uleiul de masline, atat la gatit cat si la salate. Ca gustul sa nu fie atat de puternic in salate, poti folosii un ulei de masline light.
Eu cumpar intotdeauna 2 feluri de ulei de masline: unul light, (fara gust puternic de masline), celalalt cat mai natural si virgin, pentru gatit (cu gust puternic de masline).

| alex15ccc a răspuns:

Salut! Da, uleiul de masline o aroma total diferita fata de floarea-sorelui...dar le poti folosii pe ambele. De ex. pentru prajeli sau ciatbe/supe fososesti ulei de floarea.soarelui, iar de masline pentru senvisuri, salat, paine( eu iubesc painea cu ulei de masline).

O zi buna!

| farfuriaverdex a răspuns:

Subscriu la ce a spus Alex cu mentiunea sa alegi cu atentie uleiul de masline, trebuie sa scrie pe el ca este extravirgin

| Aela a răspuns:

Depimde la ce aliment te referi. Daca te referi la salata il schimba dar putin. Incearca iar daca nu iti place nu mai face. Nu are absolut nimic daca il schimbi.

| Alex199e199 a răspuns:

Ar trebui sa le folosesti pe ambele! Uleiul de masline poate strica gustul unelor mancaruri pe cand pe altele le ar face mai bune. Exact asa si la uleiul de floarea soarelui pe unele mancaruri le strica si pe altele le face mai bune!