| 2420 a întrebat:

Credeți că din salariul minim pe economie mi-aș putea permite un tratament anti-depresiv cu pastile prescris?

Cum trebuie să procedez dacă doresc să urmez un tratament anti-depresiv cu pastile si în afară de psihiatru ce doctor ar trebui să mai consult?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Daca ai servici ti se micsoreaza si depresia, deci scade pretul medicamentelor automat. Lipsa de ocupatie, incapacitatea de adaptare, nesiguranta duc la depresie. Daca omul are treaba toata ziua nu mai are timp de depresie.

6 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Da, se poate.

| RoCkKiD a răspuns:

E posibil, mergi la medicul de familie pentru trimitere sa nu platesti consultarea la psihiatrie. Acolo poti sa zici ca nu iti permiti si sa iti dea medicatia compensata.

| Lukasssz a răspuns:

Nu cred ca iti poti platii pastilele cu salariu minim, eu iau antidepresive si de 700 de lei!

| dinaprilie a răspuns:

Depinde..uzualele gen xanax sunt ieftine. Antidepresive mai de ultima generatie sunt mai scumpe. Dar chiar si asa le poti lua compensate, o parte. Ps: vezi ca nu functioneaza, nimic?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur ca da. Tratamentul antidepresiv e ieftin. La psihoterapeut ar trebui sa mergi pe lângă psihiatru.

| Psksjns a răspuns:

Mai bine de banii aia te duci si te distezi sau sa faci ceva productiv (ex. sala) in loc sa-i dai pe pastile care dauneaza la ficat, totul vine de la creier, fii pozitiv!