| Nersoondor a întrebat:

Cum te poți vindeca de hipohondrie?

Am senzația că mi s-a deplasat mărul lui Adam deși am fost la o ecografie ieri și mi-au spus că totul este în regulă.

Nu doresc nimănui ce simt eu, dar am senzația de două săptămâni că am un nod în gât deși am fost și la medici și mi-au spus că totul este în regulă.

Cum poți învinge hipohondria?

Urmez și un tratament anti depresiv cu pastile prescris de psihiatru de vreo 3 luni încoace dar degeaba.

Să fie doar o durere în gât?

Simt că mă irită ceva în gât acolo când înghit în sec așa pur și simplu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este ipohondrie nu hipohondrie.
Citeste aici.

https://www.medlife.ro/......-tratament

| InAfaraTiparelor a răspuns:

Ipohondrie* - o boala care de fapt nu e o boala, doar face pacientul sa simta ca are o boala. Se trateaza greu prin comunicare si vointa sau ceva mai mult dar nu e imposibil. E de apreciat ca vrei sa elimi problema usor usor, deoarece multi ipohondrii nu cred ca au o problema dar ticurile lor nervoase ii tradeaza, chit ca cineva ii avertizeaza ca "au un comportament anormal pe fond medical."