| MudaHeg a întrebat:

Credeți că este în regulă dacă mâine merg să-mi fac o ecografie, luând în calcul virusul? În județul Botoșani, se face și la pediatrie sau trebuie să mă duc la urgențe? Dacă port mască și când ajung acasă mă spăl bine pe mâini, sunt șanse să pățesc ceva? Vă rog, ajutați-mă, sunt foarte îngrijorată.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

E in regula. Risc exista in orice. Chiar si sa iesi in strada. Ce ma uimeste e ca oamenii nu se tem sa treaca pe rosu la semafor, dar se tem de coronavirus. Desi riscul de a face accident e la fel de mare ca al infectarii cu Covid. Daca e sa vorbim de riscuri, ar trebui sa nu mai facem nimic, ca putem pati ceva. Nu luam noi in seama toate riscurile, si e bine ca de ar fi asa, ca altfel am deveni paranoici, am innebuni. Pentru ca la orice pas ni se poate intampla ceva. Maninci? Te poti ineca cu mincare. Faci dus? Poti aluneca in cada si sa te accidentezi. Muncesti? Riscul accidentarii creste, functie si de ce lucrezi. Si lista poate continua. Chiar si sa stai fara sa faci nimic, implica riscuri. Oasele se innmoaie, muschii se atrofiaza. Deci, orice ai face, risti ceva.
Am bagat frica in tine? Sper ca nu. Nu e cazul sa te temi. Asta e viata, e un risc, e fragila, si totusi o traim. Eu am ajuns la aproape 50 de ani si ma mir, vazind doar ce se intampla in lume, ca am ajuns pana aici. Ce or fi zis cei care au trecut prin razboi? Asta e viata, azi esti, miine nu poti fi sigur ca va fi la fel.
Asa ca, mergi inainte, fa ce ai de facut, fara sa te gindesti prea mult la riscuri. Covid ne ofera doar un risc in plus. Minimalizeaza acest risc protejindu-te cit poti, si va fi bine.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă pe parcursul deplasării respecți regulile stabilite în localitatea ta, riscul există, dar nu este atât de mare încât să nu poți să ieși. La urgențe se ocupă de tine doar dacă ai o urgență medicală,

| Michaeel a răspuns:

Doamne de la o simpla ecografie nu pățești nimic, locul ala e dezinfectat și curățat de fiecare data chiar și înainte de pandemie. Nu mai îți face griji degeaba ca nu pățești nimic.

| Mmn a răspuns:

Poti face la ecomed daca nu vrei in spital, mai este si o doctorita cu cabinet privat. Daca porti masca si te dezinfectezi nu ai ce sa patesti