| Nimeni91 a întrebat:

Buna dragilor! Deci...am innebunit! Cand vorbim pe grup cu diriginta, singurele cuvinte pe care le aud sunt " coronavirus; aveti grija; stati in case; eu imi tin copilul in casa de 4 luni ei e bine...", in afara de ceea ce este legat de scoala. La fel e si cand vorbesc, cu unele rude, care spun ca isi dezinfecteaza mancarea inainte sa o bage in casa, cu clor sau cu spirt. Nu mai pot sa aud tot timpul ca oamenii sunt asa de panicati, stiu, poate virusul de afecteaza diferit, insa daca ne stresam asa ajungem unde? Nu stiu ce sa mai fac,pentru ca sunt satula sa tot aud ca daca nu te izolezi si daca nu iei masuri, te vei infecta. Stiu ca visusul este periculos, insa nu cred ca este bine sa ne stresam atat. Cand vreau si eu sa ma uit la TV, atunci dau de tot felul de chestii despre virus si parca nici nu imi mai vine sa ma uit. Cand ma uit pe net, imi apar reclame la masti.
Stiu ca poate multi vor zice ca sunt nebuna, insa nici chiar asa. De exemplu, ieri am vorbit cu diriginta mea despre incheierea mediilor si din una in alta am ajuns si la virusul asta si dansa a spus ca pana nu este eradicat total acest virus, ea nu va iesi din casa si a mai adaugat si ca nu i s-ar parea OK sa revenim la scoala la toamna. Stiu ca izolarea salveaza vietile celor cu o imunitate scazuta, insa nici nu este sanatos sa ducem acest lucru la obsesie de a nu mai lua contact cu exteriorul pentru ca orice lucru ne poate imbolnavi. Vom trece peste toate.

Voi ce parere aveti despre oamenii care se streseaza atat cu izolarea, dar despre cei care nu fac nimic? Eu, de exemplu, ma spal pe maini cat mai des (lucru care cred ca oricum trebuie facut) si port masca in locuri prea aglomerate si am grija sa nu stranut decat intr-un servetel de hartie, insa nu dau cu clor pe mancare, nu mi-e frica, ca daca o sa ies din casa 10 minute fara "protectie" o sa ma imbolnavesc si cred ca la un moment dat, luand-o incet, incet, vom ajunge la situatii mai bune.
Imbratisari de la distanta tuturor!

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asemenea persoane sufera de atacuri de panică. Or asta e grav!
Una e sa te previi din calea unui astfel de virus, și alta e sa îți dedici toată energia gândindu-te ca "poate asa scap". A doua "prevenție" te va stoarce se puteri, și plus ca nu ajuta ci din contră îți slăbește sistemul imunitar.

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe tine nu te obliga nimeni sa fii paranoica atat timp cat respecti regulile de baza... masca in spatii inchise publice, maini curate

| Nimeni91 explică (pentru suntserios):

Eu respect aceste reguli de baza, insa m-am saturat sa vad atatia oameni paranoici. Cum spuneam, foarte multi se agita si parca vor sa se inchida intr-un glob de sticla. Eu cred ca spalatul pe maini, purtatul mastii in spatii aglomerate, schimbatul hainelor cand intram in casa si tusitul intr-un servetel de hartie sau in cot sunt de ajuns. Aceste masuri sunt preventive, insa ce-i prea mult stica.

| suntserios a răspuns (pentru Nimeni91):

Se inchid ei, nu te inchid pe tine. Fiecare se protejeaza cum crede el mai bine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și ce vrei să facem? Calm, doar atât.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Gîndeste te cîti oameni au murit din cauza acestui virus, acum se poate iesii din casa mai usor fara declaratie, doar cu mască, deci trebuie sa ai mare grijă spălat des pe mîini, speli alimentele care cumperi fructele legumele, dezinfectezi clața usii etc sunt masuri de preventie. Ce varsta ai?

Bula
| Bula a răspuns:

Nu te uita prea mult la televizor!
Sa le luam pe rand:
1. Eu numesc acesta "Virusul Incoronat al Prostiei": scoate la suprafata prostimea omeneasca.
2. La televizor, jumatate din reclame este despre produse farmaceutice
3. La fel, jumatate din stiri este ASOCIAT de coronavirus
4. Lista deceselor ASOCIATE de coronavirus este de cca 1300. TOTI au avut COMORBIDITATI severe, care - netratate - duc la decesul pacientului. Totodata, la clinicile de specialitate, tratamentul bolnavilor cronici a fost amanat de 3 luni! Abia acum se discuta redeschiderea procedurilor normale. Evident, daca un bolnav cronic sever nu primeste ingrijire medicala corespunzatoare la timp, atunci poate muri rapid.
5. "trebuie sa dezinfectam tot, cu substante pe baza de clor sau spirt". Insa SPIRTUL SANITAR NU E BUN pentru dezinfectare!?!?!?!?
6. "Unii dezinfecteaza si mancarea, cu clor" - clorul este o substanta dezinfectanta, dar si toxica, daca ajunge in organism (in cantitati mari)!
7. Pe autobuze se urca la prima usa, iar coborarea se face la cealalte usi - In acest caz, TOTI trebuie sa treaca LANGA ceilalti calatori, care stau in picioare in mijlocul vehicolului. Nu numai ca nu se poate tine "distanta recomandata" de 1.5m, dar efectiv te freci de cei langa care te duci la usa din spate, cand cobori!
8. Acest virus se propaga foarte subtil si curios in lume: timp de 2 luni se raspandeste exponential, dupa care se reduce subtil numarul infectarilor. Insa, nici 10% din populatie nu este inca infectata!
Oare acest virus hiberneaza sau se pastreaza prevazator pentru o noua runda, care "va incepe in sezonul toamna iarna"?
9. Virusul gripal a provocat in lume cca. un sfert de milion de decese. Covid 19 ii este cu mult in urma. Oare il va ajunge in urma?
10. La inceputul acestei epidemii s-a stiut deja ca, aceasta pandemie "va schimba lumea, viata noastra nu va mai fi asa cum am cunoscut-o pana acum". Oare OMS si guvernul are angajati si ghicitori, pe langa medici?

Daca esti suficient de inteligent(a), atunci re-citeste cele de mai sus, verifica-le si mediteaza asupra lor si trage-ti concluzia!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Ba tu nu mai dezinforma lumea, virusul e foarte periculos, e cea mai grava amenintare din istoria umanitatii, te uiti tu in ochii familiilor celor morti de covid si le spui ca erau oricum bolnavi? Vrei sa ii ai pe constiinta pe toti?

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Taci, citeste si gandeste!
Verifica intai ce am scris (din surse oficiale! ), iar dupa aceea poti fi "Ba" cu mama ta!

| Adry05 a răspuns:

Eu am cam relaxat lucrurile după ce s-a luat și starea de urgență. ies cu prietenu meu (stăm împreună) și ne vedem cu cunoscuții în aer liber și cu cei mai apropiați chiar și acasă și suntem toți ok. în spații închise port mască și neapărat mă spăl pe mâini când ajung dar nu dezinfectez mâncarea și alte din astea.

| NLS a răspuns:

Nici eu nu sunt super panicat, însă ce I drept, parca o forța nevăzută ma tine în casa, ies rar, și doar când e nevoie.
Ideea e urmatoarea: am doi colegi la firma care au avut virusul și se zbat și acum între viata și moarte.
4 săptămâni au fost ținuți în coma indusa, fiindcă nu puteau respira.
Mai au cam 30% din plamani in stare de funcționare, și cel mai probabil vor fi scoși în pensie de boala, deși ambii sunt pe la 50 ani si nu au avut antecedente, nici cu plămânii, nici cu altceva.
Poate asta ma face sa fiu mai precaut.
Alți 3 colegi care au intrat în contact direct cu cei doi au făcut forme ușoare, au avut doar temperatura, ușoară durere de piept, nu a fost nevoie de spitalizare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu respect nicio regula

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu esti psd-ist, normal ca nu respecti nicio regula!