| anonim_4396 a întrebat:

Credeți ca este posibil sa fi luat ceva gen HIV, virus hepatic b, c sau cine știe ce alt ceva daca din greșeală când am scos branula din mâna unui pacient ma stropit puțin pe față (nu cred ca si in ochi dar nu sunt sigur), va rog mult sa ma ajutați cu un sfat sunt foarte stresat, precizez ca am făcut analizele pentru cele menționate mai sus după aproximativ 4 luni. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Riscul este foarte mic, dar nu este 0. Cel mai bine ar fi fost sa ii faci pacientului respectiv analizele. Tu trebuie sa le faci dupa 6 luni de la incident.

| kar1GaNNN a răspuns:

Dacă nu te-ai împuns in ac nu iti face griji.

| Raducons a răspuns:

Nu este posibil sa fii luat un virus asa.

| Uxellodunon a răspuns:

Dar pe analizele pacientului te-ai uitat? Era el hiv pozitiv? Ce boala avea?

| XZX213 a răspuns (pentru Uxellodunon):

Chiar nu stiu nimic despre acel pacient

| Kogaion a răspuns (pentru XZX213):

Daca nu ai avut vreo rana deschisa si te-ai sters repede, sansele sunt 0.

| Allllllllllx a răspuns:

Daca pacientul avea una din bolile mentionate ..si sangele lui a facut contact cu al tau. sunt sanse sa fi luat virusul.