| Antonies a întrebat:

Alta întrebare despre extracția dentara. nu mai știu ce să mă fac. acum două zile am făcut o extracție dentara de măsea (luni), nu mi.a curs sânge deloc chiar decat prima oară când am plecat de acolo (era și normal)... Dar nu știu sigur daca arata bine măseaua adică e ceva negru spre roșu, eu cred că încă mai am vata acolo cu sânge. nu cred că am scos pe toată. Sfaturi? Și nu sunt sigur daca mi.a bagat are, eu știu că doar a tras de măsea iar după ce a scos nu a mai făcut nimic, doar mima pus vata să oprească sângerarea. Zic asta pentru că azi cred că am scos o ață din gura era de câțiva cm și subțire, iar când am tras ușor de ea (în mana, nu in gura) nu a.a rupt. Întrebările mele sunt : Credeți că încă mai am vată acolo pe care nu am scos și credeți că aia era ață? Precizez că ce am în locul măselei de mișcă daca ating, e ceva moale ca vata. Știu că nu trebuie sa umblu acolo sa nu.mi de-a sângele dar nu știu ce să mai zic, ori așa trebuie sa fie ori e vata. dau funda va rog repede vreau răspunsuri cât mai bune și de la cunoscători

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E probabil cheagul de sange care trebuie sa fie acolo ca sa asigure vindecarea. Cheagurile pot fi ca niste fire, subtiri si elastice.

| Antonies explică (pentru Brigaela):

Dacă îmi punea ațe trebuia să-mi mai facă ceva după ce mi-a scos măseaua, nu?

| Brigaela a răspuns (pentru Antonies):

Da, ai fi vazut si ai fi simtit

| Antonies explică (pentru Brigaela):

Mersi mult, dar cu vata aia sau ce mi-a pus acolo tot nu știu ce să cred, tot mai am ceva alb acolo și cred că încă mi-a rămas.

| Brigaela a răspuns (pentru Antonies):

Nu umbla deloc si sub nici o forma, vei perturba cheagul si vei afecta vindecarea. Si nu o sa se vada acum, ci mai tarziu, caci osul nu se va vinedca bine