| acblabla a întrebat:

Credeti ca generatiile de acum vor trai mai mult si/sau mai sanatos decat cele precedente? De ce? big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă se continuă să se mai folosească atâtea nenorociri la fabricarea mezelurilor, conservelor din carne, coacerea forțată a legumelor și fructelor, preparatelor de panificație, etc. sigur boli necruțătoare îi vor aștepta din tinerețe.
Pa, pa.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Tendinta sperantei de viata este crescatoare.Chiar daca nu mai sanatoasa! Sau poate pentru ca se descopera tot mai multe remedii contra bolilor fatale (ex.transplantul)...Cine stie!

soothe
| soothe a răspuns:

Nu! Pentru ca suntem prea grabiti sa traim!

| anad a răspuns:

Depinde de fiecare individ daca va vrea si va invata sa manance si sa traiasca sanatos.

| Bacemi a răspuns:

Pot trai mai sanatos. Vedem ca apar noi si noi descoperiri. Tehnologia si evolutia constanta pot aduce si lucruri negative de care tindem sa ne legam dar daca suntem rationali ne dam seama ce e bine si cu siguranta va fi mai usor pentru cei care vin dupa noi.

| Vizitiul a răspuns:

Mi-e greu sa cred. Un om sanatos atat fizic cat si mental ar trebui sa traiasca in jur de 110 ani. O influenta puternica asupra vietii noastre o au alimentele. Oamenii din trecut se alimentau sanatos, mancarea era pe cartela, prin urmare, nici nu se facea abuz ca-n zilele noastre. Cresteau ovine, pasari, etc, fara concentrate. In zilele noastre foarte rar ne alimentam cu ceva provenit pe cale naturala, bagam e-uri in ficat. Nu avem cum sa traim mai mult si mai sanatos decat oamenii din trecut.

| costymaximus a răspuns:

Da, speranța de viață a crescut, dar nu brusc, ci pe parcursul cîtorva generații.Se vor face noi descoperiri(pe lîngă cele existente)care vor îmbunătății traiul, și implicit vor trăi mai mult.

| Razvan a răspuns:

Nu.Pe viitori speranta de viata nu va mai sari de 50 de anihappy

| Betty18 a răspuns:

Eu cred ca mai mult de 50-60 de ani nu ajungem sa traim; poate doar cu o alimentatie corespunzatoarebig grinacum tot ce cumperi de la magazine contine chimicale(cascaval, salam, lapte dorna la cutie, iaurturi etc)pana si merele alea mari si frumoase din magazine au fost stropite cu ceva ca sa creasca frumos. poate daca vom manca branzeturi facute in casa si alte preparate naturale, putem manca si ce se vinde in piata ca e sanatosbig grinsa nu uitam si de alte mancaruri instant(ex:supa instant, pireu, fulgi de fasole), de snakuri si alte dulciuri de acest genbig grin

succes

| alibaba a răspuns:

Datorita poluarii din ce in ce mai putin.