HepHap
| HepHap a întrebat:

Aud adesea spunandu-se ca tinerii de astazi sunt mai inteligenti decat generatiile anterioare, la aceeasi varsta. Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt mai inteligenti, ba din contra, chiar discutam zilele trecute cu cineva si tocmai acest lucru discutam. tinerii din ziua de azi, stiu sa manipuleze noua tehnologie insa din punct de vedere al intelectului, involueaza.sunt foarte multi chiar si aici, care nu au citit o carte in viata lor, vorbesc despre copii, in schimb, s-au obisnuit sa ia totul de-a gata.insa aceasta ''involutie''este controlata de catre cei mari, asa ne pot manipula mult mai usor.ca dovada invatamantul.problema invatamantului nu este numai la noi, ci in toate tarile occidentale, inclusiv in america.nu au nici un interes ca noi sa evoluam pe plan intelectual, ci din contra, sa ne folosim cat mai putin creierul.imi pare rau sa spun asta, insa eu asa vad lucrurile in ziua de azi.

21 răspunsuri:
HepHap
| HepHap explică:

@carminaburana43

Si ce fac daca nu mai au www? IQ-ul unora se prabuseste direct proportional cu viteza cu care le cade internetul. Internetul prosteste, in aceeasi masura in care te poate ajuta. Nu cred ca sunt mai inteligenti acei tineri care vin la scoala cu referate luate de pe net sau care cred ca au cultura generala fiindca se pricep la google search. Scuza-ma, eu mi-am stocat intotdeauna cultura generala in cap, nu pe un hard sau pe un server. Acum zece ani, cand eram si eu elev, era inca cool sa citesti o carte sau sa scrii un eseu fara sa rascolesti dupa el pe internet. Am lucrat cu tineri, si am fost profund dezamagit sa vad modul in care multi dintre ei traiesc conectati la "aparat". De aceea, nu pot decat sa ma bucur si sa-i felicit pe aceia care vor sa invete si sa se autoperfectioneze (felicitari, Cami, si tuturor celorlalti care va regasiti aici), si sa ii compatimesc pe cei care nu vor decat sa fenteze, sa ia calificative cu smecherie, pacalind vigilenta unor profesori care poate nu verifica rezolvarile temelor pe internet.

nony
| nony a răspuns:

Nu sunt mai inteligenti.sunt mai bine informati.Au acees mai rapid la o sumedenie de cunostinte.cu toate ca unii nu le pun cap la cap pentru a forma un cumul de cunostinte.preferand doar sa citesca, in loc sa memeoreze si sa foloseasca.
Intradevar... vorbim de generatiile indigo si cristalwinking

| carminaburana43 a răspuns:

E adevarat si ma bucura acest lucru avem f. multa nevoie de asa ceva... adultii pierd aceasta capacitate ce se explica prin oboseala adunata in timpul anilor; prin stresul provocat de grija zilei de miine de a oferi familiei necesarul zilnic... tinerii avind mintea mai odihnita si acces la mai multe informatii prin intermediul internetului nici nu e de mirare... unde era internetul pe vremea noastra? Nici nu visam la asa ceva si copiii nostri nici nu-si mai pot inchipui cum ar fi o lume fara internet...happy

| Shery a răspuns:

Tinerii din ziua de azi se concentreaza pe anumite domenii, in care sunt mai informati, cum ar fi sexul, muzica, design vestimentar etc.
Unii neglijeaza celelalte aspecte, altii tin cont de toate. Nu ai cum sa compari generatii diferite, mentalitati diferite, pentru ca fiecare se descurca atat cat poate el mai bine cu ceea ce i-a fost dat, in mediul in care traieste si in timpul pe care il are la dispozitie. Toti suntem diferiti, nu poti spune de o persoana ca este mai inteligenta ca cealalta, pentru ca fiecare persoana are ceva unic, special, ceva ce nimeni nu poate face la fel de bine ca el. Asta e avantajul de a fi unic.

| FearNoEvil a răspuns:

Cred ca da. Pacat ca nu o valorifica facand ceva constructiv.

| yuli10 a răspuns:

In ziua de azi e mai usor de accesat o informatie. lumea a evoluat si oamenii odata cu ea.
in primul rand scoala a devenit accesibila pentru toti; daca acum 50 de ani in Romania se faceau 4-6 clase si majoritatea oamenilor ramaneau aproape analfabeti si prioritara era munca in gospodarie si familia, in ziua de azi aproape orice tanar merge si la facultate daca nu mai departe cu studiile. si sa nu mai vorbim de tehnologie, informatiile care sunt puse la indemana oricui pe internet si nu numai sunt ca si nelimitate deci daca ma vei intreba ceva al carui raspuns nu il cunosc o sa stiu ca am posibilitatea sa il aflu iar cu alta ocazie la aceeasi intrebare voi stii sa raspund.
mai inteligenti nu, doar mai educati si mai informati.

| JustMeFlory a răspuns:

Posibil! Lucrurile au mai evoulat, stiu mai multe lucruri!

Dar sunt si altii care dau in cealalta extrema.Nu stiu sa scrie, nu au maniere, bun simt, nu le place scoala etc!

| alessyca a răspuns:

Da sunt mult mai inteligenti deoarece au acces la mult mai multe informatii pacat ca sunt foarte lenesi, fara bun-simt, nepasatori si teribilistitongue

| narcis13 a răspuns:

Cred ca e doar influenta tehnologiei informatiei, nu neaparat ca tinerii actuali am fi cu adevarat mai inteligenti decat generatiile trecute.Sa presupunem ca tehnica ar fi ramas la nivelul anilor '70-'80:credeti ca tinerii actuali ar fi fost mai "inteligenti" decat generatiile anterioare?

| just|breathe a răspuns:

Da este normal.Societatea trebuie sa evolueze nu sa involueze, si daca noi suntem mai destepti decat parintii la aceasta varsta, copiii nostri vor fi mai destepti decat noi la aceasta varsta. Sper ca m-am exprimat corectdancing.

| danutza a răspuns:

Generatzia de azi e cea mai "cool" de unde inteligentahee hee

| 1968 a răspuns:

Real da, dar nu au initiativa la ei tot ce zboara se mananca. Asta din pacate e un adevar.

| www a răspuns:

Probabil, sunt mai informati.

| www a răspuns:

Da ai dreptate, sunt unii care nu stiu nici sa scire corect. Dar nu ziceam ca sunt mai inteligenti datorita internetului. Acum toata lumea are mai mult acces la informatie, de oriunde. Internetul te ajuta dar nu iti formeaza o baza, una e sa citesti o carte despre nu stiu ce subiect, si alta e sa citesti 30 de randuri pe net. Cine vrea sa invete invata, cu sau fara internet, sunt unii oameni care nu vor sa stie, deci e mai simplu sa caute pe net, mai bine asa decat deloc. Internetul nu prosteste, dar pe cine sa dea vina parintii/profesorii? Pe copiii, care sunt prea lenesi si prea cool sa deschida o carte? Nuuu, dam vina pe internet, ca nu se suparalaughing.

| micurutza2005 a răspuns:

Da este asa pentru ca am mai evoluat si sunt modificari genetice in bine sa zicem, dar si in rau pentru.ca nu sunt la fel de buni in alte privinte, de comportament si fire de ex. dar e bine asa rau cum e nu.

| cyufulyky a răspuns:

Sunt de aceashi parere cu thntongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai asa e... oamenii evolueaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu siguranta multi sunt maturi, asta ca sa nu spun ca sunt imbatraniti inainte de vreme... unii au minti sclipitoare! Sunt mai inteligenti... posibil! Insa depinde enorm cum folosesc ceea ce au, incotro se indreapta avand la baza acest plus.
Uneori e de preferat sa fie mai putin inteligenti, iar aceasta calitate sa fie suplinita de altele, mult mai valoroase!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O fi, dar stii tu... cind copilu-i premiant... il lauzi nu? Si ce spui atunci? "Ptiu sa nu-i fie de deochi, ce copil destept am. Auzi tu soro, copii din ziua de azi, sint mai destepti decit eram noi cind eram ca ei." rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. nu cred.ca e asa.fiindca eu am o memorie mult mai buna decat cei din generatia actuala care se bazeaza pe acumularea de informatie si nu pe cea de imagini.generatia actuala nu are nevoie sa stie, fiindca stie calculatorul.eu stiu fiindca am citit si am informatia in partea superioara a corpului.de aceia va dati voi mari si va credeti? dar faceti numai prostii? stati usor fratilor ca nu ma dau pe 5 -6 din generatia actuala.la pariu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-as vrea sa ranesc pe nimeni si mai ales ma feresc sa generalizez. Am intalnit si tineri brilianti, inzestrati cu o minte ascutita, avizi de cunoastere si manierati. Cei drept, mai putini decat in trecut. Nu as dori sa par nostalgica dupa trecut, dar imi amintesc ca generatia mea invata sa invete. Exercitiul gandirii te mentine mereu in forma psihica excelenta, si nu procedura de a intinde "mana" pe net sa iei raspunsurile de-a gata. Am citit o carte senzationala care raspunde si la aceasta intrebare. Se numeste "Muschiul mental" si e scrisa de doi autori. Unul E David Gamon. O recomand cu caldura. Veti afla multe lucruri folositoare si uimitoare.