| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca in Romania medicii psihiatrii se implica in problemele pacientilor? sau se bazeaza prea mult pe cei psihologi pentru un diagnostic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Hai să-ți mai fac o completare, un medic psihiatru ia în calcul un diagnostic prezumtiv venit din partea unui psiholog, diagnosticul diferențial este cel care își spune ultimul cuvântul și este de datoria în mod expres a medicului specialist în psihiatrie!
Am fost și eu asistentă medicală dar am plecat din sistem când am văzut cât de infect este, am altă specializare total opusă.
Succes în profesie.
Pa, pa.

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Psihologul nu este psihiatrul. Sunt două meserii diferite.
Psihologul poartă dialoguri cu tine, etc., psihiatrul prescrie tratament, te spitalizează, etc.
Depinde dacă își dă interesul. Am apelat și eu la șefa secție de psihiatrie, scria pe ușă că este doctorandă în științe medicale și stupoare, a susținut că tensiunea 12 cu 10 este bună, nici că am mai apelat la ea. Câtă carte are atât de proastă este.
La noi medicii sunt buni dacă cazi pe ei cu cât mai mulți bani, sunt leșinați după ei. Doctori făcuți pe bandă, lipsă calitate act medical.
S. C. Adio, te înnebunesc! Doctor România S. A.
Pa, pa.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună din nou.
Și ce diagnostic ți-a pus? El nu poate prescrie medicamente!
Pa, pa.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună iar.
Citește aici despre anxietate: http://ro.wikipedia.org/wiki/Anxietate, te poate ajuta să înțelegi personalitatea ta și ce evenimente te pot bloca în interiorul tău.
Sfatul meu, nu te închide în tine ci spune cu voce tare ce te doare, supără, te macină, te frământă, etc.
Pa, pa.

| PhaseMorphXR a răspuns:

"In Romania viitori medici (adica studenti) isi cumpara licentele, deci imagineaza-ti ce medici vom avea in randul generatiei noi, si cat isi vor da interesul"
"da deh. suntem in Romania tara tuturor posibilitatilor"

Da... genul de adevaruri fundamentale care l-ar determina pe Van Gogh sa-si puna capat zilelor pentru a 2 a oara...

| GogosikaInfuriata a răspuns:

In Romania viitori medici (adica studenti) isi cumpara licentele, deci imagineaza-ti ce medici vom avea in randul generatiei noi, si cat isi vor da interesulwinking Iti recomand medicii din Germania, sau Anglia happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@legiuitoarea "Psihologul nu este psihiatrul. Sunt două meserii diferite." n`am zis ca ar fi. oricum sunt la facultate care implica medicina deci nu as putea abera in halul asta. doar ca mie diagnosticul mi l-a pus un psiholog nu un psihiatru cum ar fi normal... si intr-adevar doctorii sunt facuti pe banda

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Anxietate si inca ceva ce nu pot sa spun happy el doar a pus diagnostic si psihiatrul mi-a dat medicatie. fara sa ma intrebe nimic. nu mi se pare normal. in alte tari psihiatru comunica cu tine. nu doar citeste un biletel de la psiholog. da deh. suntem in Romania tara tuturor posibilitatilor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiu totul despre anxietate si despre propria personalitate. sunt psiholog si student la asistenta medicala. eu ma descurc. problema ramane tot in cadrul medicilor care nu se implica suficient si accepta un diagnostic de la un psiholog care dfapt ar trebui doar sa ofere doar un umar de sprijin si alinare. oricum multumesc ca te`ai implicat happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eh... oricum, multumesc frumos happy
numai bine