| KiszMy a întrebat:

Medicii psihiatrii sunt psihiatri și în afara programului, caută mereu un subiect de analizat și intră pe site-uri sau pe bloguri, deci orice acțiune și orice cuvânt al lor purcede din rea-credință.
Credeți în ceea ce afirmă psihiatrii?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ceea ce face un om cand scapa de la lucru e treaba lui, un om pasionat de stiinta da cauta noi informati mereu, ce anume afirma psihiatrii? ei ca orice doctor analizeaza analizele si pe baza acelor analize dau un tratament desigur nebunia nu dovedeste prin sange, ei au alte modalitati dar tot stiintifice desigur studiate si mereu upgradate cu date noi si mecamente noi prin noile descoperiri ale oaenilor de stiinta

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Medicamente noi

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Dar tu in ce program esti? ca vad ca esti numai intre psihiatri.

| KiszMy explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Ești clarnevăzător

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru KiszMy):

Nu stiu cum sunt, tu din 9 intrebari 8 le ai f ciudate numai pe teme cu psihiatri. Eu doar te-am intrebar nu ti-am facut vreo incadrare.

| KiszMy explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Eu am pus o întrebare la care tu ai răspuns cu o altă întrebare. E clar că răspunzi din poziția de apărător al psihiatrului, deci răspunsul la întrebarea mea l-ai și dat. Spui că nu faci vreo încadrare dar că întrebările mele sunt ciudate. Nu le-am adresat psihiatrilor întrebările și nu am ce discuta cu ei, pur și simplu nu-i sesizez. Mare parte din întrebările mele au legătură cu legislația, nu cu psihiatria.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu cred ca iti inteleg foarte bine intrebarea. Care este problema cu un psihiatru cauta un subiect de analizat in afara programului? Mie asta nu mi se pare ca provine din rea-credinta, ci dimpotriva. Mi se pare ca este vorba de o persoana pasionata care incearca sa isi antreneze mintea si dupa terminarea programului.

Ce afirma psihiatrii? In legatura cu ce? Ca dau diagnostice pe internet? Nu ar trebui sa faca asta, pentru ca este destul de greu sa iti dai seama de ce sufera o persoana mai ales pe nevazute si mai ales dintr-un raspuns pe internet. Insa ceea ce ofera constructiv este o opinie profesionala pe baza careia individul curios in legatura cu afectiunea sa se poate duce si face programare la un psihatru, daca este cazul.

| KiszMy explică (pentru OoBunnyoO):

Problema cu un psihiatru care caută un subiect de analizat în afara programului este că el are deja o problemă - caută problema. Dacă aceasta nu este rea-credință atunci ce este?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru KiszMy):

Modul de gandire al psihiatrilor nu este ceva de genul: toti sunt bolnavi si eu vreau sa descopar de ce sufera toti. Nu. Modul de gandire al psihiatrilor este ceva de genul: "Hmm. Omul asta s-a comportat in asa fel. Oare de ce?" Vin cu cateva teorii in minte si teoriile care au cele mai multe semne afisate prin comportamentul individului sunt cele confirmate. Niciun psihatru nu pleaca de la premisa ca toti sunt nebuni de legat, ca au o problema si ca trebuie institutionalizati, ci majoritatea vor sa descopere cauza comportamentelor umane.

| Claudiu1905 a răspuns:

In primul rand ca adevaratii psihiatri nu prea au timp de bloguri. Iar acestea care scriu pe bloguri nu au nici un fel de experinta, cu greu poate o calificare

| KiszMy explică (pentru Claudiu1905):

Atunci ești de acord cu faptul că psihiatrilor care scriu pe bloguri ar trebui să li se retragă dreptul de a profesa?

| Claudiu1905 a răspuns (pentru KiszMy):

Pentru a deveni cu adevarat medic trebuie sa urmezi un stagiu, ei n-au stagiu si deci nici drept de a profesa, suntem in siguranta