| anonim_4396 a întrebat:

Credeți că medicii psihiatri tineri sunt la fel de experimentați ca si cei în vârstă? Ar trebui sa avem un criteriu de alegere a vârstei când mergem la un psihiatru sau nu contează? Până la urmă da tratament și diagnostic, dar am văzut că unii nu prea le au cu diagnosticul erau total pe lângă. Voi ce spuneți contează vârsta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

Cred că e mai important ca un medic să îi dea în primul rând tot interesul și să îi pese de pacient, iar astfel ar putea să își practice mult mai bine meseria. Degeaba are experiență dacă tot ce îl interesează este să îți ia banii.
Am citit despre problemele tale, cred că și un psiholog te-ar putea ajuta să treci peste această perioadă dificilă, până la urmă viața trebuie să meargă înainte.
Chiar dacă ai avut parte de greutăți până acum, de la maturitate încolo viața începe să ofere și bucurii, și ar fi păcat să cedezi tocmai acum când începe ce e mai bine.
Să știi că și rugăciunea te ajută mult, trebuie doar să îi ceri lui Dumnezeu să te scape de gândurile negre și o să devii un alt om.

9 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Varsta conteaza doar de la persoana la persoana, dar ca raspuns la intrebare, nu conteaza happy
Conteaza atunci cand o persoana ajunge sa stie sa puna un diagnostic corect si adecvat la o anumita varsta, pentru ca nu are experienta, SI conteaza sa nu ajunga la o anumita varsta, in care sa nu mai aiba experienta de odinioara (sau priceperea).

Cu alte cuvinte, si un medic tanar care stie sa faca treaba, care are un "simt" special, este mai buna ca una mai in varsta care nu le are asa de bine, unde intervin si alti factori.
Deci sunt si persoane tinere si persoane mai inaintate in varsta, care pot sa stie sau sa stie mai putin.

Totusi, tind sa cred ca... o medie asa, persoanele tinere care studiaza psihologia au sanse mai mari sa stie mai multe si sa se priceapa mai bine, mai ales cu acest impact tehnologic.

Deci cam asta consider eu, dar cum am spus, exista cazuri si cazuri happy

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Ai mare dreptate.

| badpanda a răspuns:

Conteaza doar competenta si pasiunea. Unii sunt nascuti pentru asta altii deloc.

| Irinelp a răspuns:

Ca în orice meserie unii tineri fără experiență se descurcă mai bine decât cei bătrâni cu experiență.

| Februar30 a răspuns:

Da, conteaza varsta, experienta de viata, experienta ca medic, atitudinea, motivatia, pentru ca trebuie sa te asculte, sa inteleaga problemele si sa prescrie tratament in consecinta. Daca te consulta in 5 minute si iti da pastilele s-ar putea sa nu fie prea interesat de cazul tau.
La psihologi de asemenea conteaza mult varsta si implicit experienta de viata si ca profesionist.

| anonim_4396 explică (pentru Februar30):

Daca are experiență mare, competente una și una degeaba daca are o atitudine de rahat, lipsa de interes. oricum majoritatea nu sunt interesați așa cum ar trebui, multi dau diagnostic după ureche, îți pun câteva întrebări și aia e, ăștia trebuie evitați, mai ales care dau diagnostic eronat tratament eronat care mai mult face rău decât bine... Acum cu vârsta nu e o regulă.

| Februar30 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand alegi un medic, sa te informezi bine inainte. Sa citesti recenziile google si Facebook (unele pot fi false), il poti cauta pe grupuri Facebook gen "recomanda un medic", pe doctorbun.ro

| anonim_4396 explică (pentru Februar30):

Chiar că false sunt unele recenzii happy

| AndreiHcK a răspuns:

In principiu nu ar trebui sa conteze. Cunosc mai multi medici tineri care au facut ani de zile pregatire in Franta, Germania, SUA pentru a se specializa imediat dupa facultate si au o experienta poate la fel de vasta ca cei mai invarsta. Un lucru pe care il poti face este sa-i consulti CV-ul medicului inainte de a te programa