| anonim_4396 a întrebat:

Credeți că o persoană cu surditate poate trăi în societate fără ca nimeni să nu-și dea seama de faptul că nu poate auzi deloc, (ea nefăcând cunoscut acest lucru)?
Mă refer la cazul în care nu aude, dar are celelalte simțuri foarte bine dezvoltate, poate citi de pe buze și poate vorbi fluent (există cazuri).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca trăiește complet izolat, da. Daca nu, apanajul oamenilor e de a vorbi, și nu ai cum sa auzi tot ce se zice, și oamenii vor realiza asta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti dai seama ca va exista o situatie sociala in care va trebui sa spuna asta

| sierra1 a răspuns:

Cam greu, dacă nu, imposibil!

| Hammurabi a răspuns:

Dacă e surdă total, nu va putea vorbi fluent și corect (nu există excepții), deci nu poate ascunde.
Dacă nu e surdă total, va putea folosi un aparat auditiv (noile modele nici nu se văd) și nu va ști nimeni că are probleme cu auzul.

Răspuns utilizator avertizat
| Emma30555 a răspuns (pentru Bubico2022):

Nu poți vorbi fluent și corect tot timpul dacă nu te auzi. Nu poți sa ți dozezi mereu timbrul, atunci când vorbești mai tare sau mai încet, este destul de complicat

| AndreaDanci a răspuns (pentru Bubico2022):

Baga-ti castile in urechi, da muzica la maxim si vorbeste cu voce tare, eventual si inregistreaza-te cu ceva
Sa vezi ca esti nesigur pe ce spui si iti pierzi ideea pentru ca nu stii daca formezi cuvantul bine sau cum te auzi

Răspuns utilizator avertizat
| Hammurabi a răspuns (pentru Bubico2022):

Dacă ajunge surdă TOTAL indiferent după cât timp, (nu doar cu deficiențe de auz) în max. 2 luni va avea vorbirea deformată suficient încât să poată sesiza oricine.
Chiar dacă acest lucru se întâmplă și la 30 de ani, să zicem, și până atunci vorbea perfect.
Nimeni cu surditate totală nu-și poate păstra vorbirea nealterată.

| AndreaDanci a răspuns (pentru Bubico2022):

Nu e naspa de nimeni, e ceva natural de care surzii nu trebuie sa se simta prost

Răspuns utilizator avertizat
| AndreeaWTS a răspuns (pentru Bubico2022):

Ești habarnist total. Hammurabi are dreptate. Mama a rămas surdă total în urma unui AVC. La început nu avea nici o problemă cu vorbirea dar în 6 luni pronunția era total deformată și i s-a schimbat și timbrul vocal. Nu-i mai recunoșteam vocea.
Așa că nu mai vorbi din presupuneri că nu ești atât de deștept.

| AndreaDanci a răspuns (pentru Bubico2022):

Din cauza oamenilor ca tine exista stigma.
Scarbos.

Răspuns utilizator avertizat
| AndreeaWTS a răspuns (pentru Bubico2022):

Se pare că nu știi ce e un AVC și ce urmări poate avea.
"Handicap mental"? Nu știu de ce naiba mă contrazic cu tine, ești total habarnist. Pa. Nu merită.

Răspuns utilizator avertizat
| johnnny123 a răspuns:

Poate citi pe buze și atunci când cineva din afara câmpului ei vizual îi spune ceva?

| Lioana a răspuns:

Nu se poate asa ceva pentru ca nu totdeauna vorbesti cu persoana fata in fata. Cateodata o strigi din spate, sau vorbesti din lateral mergand alaturi de ea pe strada. Atunci nu poate citi pe buze ca nu are de unde sti ca tu vorbesti.

| DjSannan a răspuns:

Este posibil ca o persoană cu surditate să trăiască în societate fără ca ceilalți să știe că nu poate auzi, dacă aceasta are abilități bune de comunicare prin citirea de pe buze și vorbire fluentă. Totuși, aceasta ar putea întâmpina dificultăți în anumite situații, cum ar fi în medii unde este mult zgomot sau în care comunicarea orală este predominantă. Este important ca oamenii să fie conștienți de nevoile persoanelor cu surditate și să ofere suportul necesar pentru a le permite să participe plenar în societate

| AndreaDanci a răspuns:

Nu.
Cunosc o persoana care vorbeste foarte bine cu toate ca nu aude
DAR ca sa poata vorbi coerent trebuie sa se concentreze si e cu ochii pe buzele tale nonstop
Nu ai cum sa nu observi asta