| Daniel_Avadanei_1996 a întrebat:

Dca un om s-ar naste fara nici unul dintre cele 5 simturi ar mai trai? Ce ar simti? Credeti ca si-ar da seama ca este in viata?

Răspuns Câştigător
| suffarstar a răspuns:

Sunt mai multe simturi decat putem noi percepe.Ar percepe luma altfel, fara culori, fara materie, totul s-ar rezuma la ganduri.Gandul e totul. Poate ca ar crede ca e singur in univers, nici nu cred ca poate o astfel de notiune. Poate ca daca un om si le-ar pierde pe toate 5 ar supravietui, si-ar construi o lume in capul lui in care sa traisca, lipsa simturilor primare ar determina creierul sa se dezvolte in alte laturi, poate ar concepe altfel de simturi. Un copil nascut fara simturi e o leguma pentru ca nu detine absolut nicio informatie pe care s-o poata intiparii in mintea lui si sa traiasca cu ea.

13 răspunsuri:
| Polaris a răspuns:

Ar atinge nirvana din prima secundă pe planeta asta.

| RAY a răspuns:

Ar fi mort

| sublime89 a răspuns:

Probabil ca nu. Ar fi total izolat de mediul inconjurator, iar un om ca sa se dezvolte si sa poata trai trebuie sa simta cumva si sa fie influentat de ce-i in jurul lui.

| Lizzu a răspuns:

Cele 5 simturi sunt auzul,vazul,mirosul,pipaitul si gustul.
Ar trai,normal ca ar fi in viata. Ca sa traiesti iti trebuie creierul si inima intregi. Ele fizic,sunt in stare buna, doar ca functional nu prea ar fi in stare buna pentru ca simturile vin de la creier la centrii nervosi...
Ar trai in continuare, doar ca ar fi o leguma pe picioare...

Ti-ai imaginat, din pacate, un scenariu cam tragic si sumbru.

| Exilee a răspuns (pentru Lizzu):

Teoretic, doar cu suflarea de viata. Este de-ajuns si un capat rotunjit al unui cromozom si persoana afectata nu va mai fi capabila sa distinga realitatea.

Trist este ca retardul mintal provoaca abstinenta constiintei.
Doamne fereste...

| Lizzu a răspuns (pentru Exilee):

sad...
Doamne, nu stiu de ce ne gandim la intrebari triste.

| Lizzu a răspuns (pentru Exilee):

Deci vrei sa zici ca lipsa simturilor din creier are legatura si cu lipsa sau diminuarea constiintei de sine?

| Exilee a răspuns (pentru Lizzu):

N-am intalnit pana acum cazuri ( chiar si cei cu sindromul DOWN prezinta unele simturi) in care persoanele afectate sa nu prezinte cele 5 simturi.
Dar, de-ar fi exista asa ceva, fi sigura ca se datoreaza unei ''erori'' al unui cromozom, sau 2 sau 3 etc... ce provoaca retardul mintal.

| Lizzu a răspuns (pentru Exilee):

Stiu ca nu ai intalnit, ma refeream la modul teoretic
Aa... deci provoaca implicatii una alteia.

| andrei1237 a răspuns:

Buna!
Din puntul meu de vedere cred ca ar fi ''mort''. Foarte rau daca s-ar naste cineva asa.
Pa, pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu are niciunul din cele 5 simturi, nici nu cred ca s-ar mai naste viu.Primul simt si anume cel tactil, daca nu-l are, inseamna ca unii receptori sunt blocati, iar acestia sunt ce-i mai "primitivi" in organismul uman. Fara aparitia lor, nu vad ce legaturi neuronale va avea cu restul organelor.E cam imposibil sa traiasca si sa se nasca.

Răspuns utilizator avertizat
| SoundTHeWave a răspuns:

Nu cred ca ar putea trai fara nici unul dintre simturi, ar trebui sa aiba creierul praf ca sa nu aiba nici unul dintre simturi.