| 2420 a întrebat:

Credeți că oamenii care rămân singuri toată viața, adică necăsătoriți se pot îmbolnăvi de inimă rea, depresie și astfel ei să moară foarte devreme?

Adică, voi credeți că un om care este respins de oricine din partea sexului opus poate să moară maxim la 45 - 50 de ani din cauza depresiei cauzată de singurătate?

Se spune că depresia este boala acestui mileniu deci de ce ea este ignorată?

Considerați că un tratament anti-depresiv cu pastile pe termen lung poate scăpa un om de anxietate socială și să îl ajute să găsească motive să mai lupte în continuare deși în inima lui s-a strâns prea multă tristețe și supărare?

De ce unii oameni sunt blestemați să fie singuri toată viața?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

60 de ani cred ca rezista un om singuratic, si da inima va fi afectata din cauza depresiei, greutatiile vietii

| 2420 explică (pentru mgtow):

Eu mă tem că sfârșitul vieții poate veni mai devreme...

Dacă un om ajunge virgin la 29 sau mai rău, la peste 30 de ani, eu te asigur că acest lucru poate face ca inima lui să slăbească în timp din cauza depresiei plus faptul că și supărările respectiv tristețea își vor spune cuvântul.

Tu dacă ai fi respins de oricine din partea sexului opus, te-ai simți la fel de bine zi de zi în continuare?

Dacă nici-o fată nu s-ar uita la tine, cum te-ai simți?

Singurătatea plus supărările de zi cu zi se vor aduna la un moment dat iar inima unui om poate ceda din cauza acestui lucru.

Plus faptul că fiind mereu respins de orice persoană din partea sexului opus, te poate face să simți că trăiești degeaba.

| mgtow a răspuns (pentru 2420):

M-am impacat cu ideea ca nu merita sa ma leg de astea. Am interesele mele si ele la fel vor o maciuca calda pentru distractie, eu ofer apoi aruncam contractul la gunoi. Viata se poate trai avand bani o locuinta si o masina buna. Daca nu e masina tot e o locuinta cel putin apoi restul se rezolva, sant de parere ca fara bani intrii in depresie viata nu are rost. Cu ei ai parte de orice doresti. Si asa ajung la concluzia ca mai bine raman cum sant si fac ce vreau oricand.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce ma? In loc sa se BUCURE? Pai gindeste-te ca ai casa, ai job decent, esti independent de orice, poti oricind sa te duci sa f*&i fara obligatii, si sa fii deprimat? Daca esti deprimat ca persoana singura ai fi fost cel mai probabil deprimat si in cuplu. Nimeni nu e blestemat, doar e el idiot si viseaza cai verzi pe pereti.

| Freya1 a răspuns:

Exista posibilitatea ca singurătatea (daca nu iti doresti sa fii singur) sa te afecteze un pic din punct de vedere psihic de-a lungul timpului.
Nu stiu daca mori mai repede sau mai tarziu.
Depresia nu este ignorată, ba din contra uni isi pun singuri diagnosticul asta doar sa o aiuba.
Si eu am anxietate sociala si nu ma tratez cu pastile ci prin propria voință. Mama mea ia pastile si nu face altceva decât sa doarmă iar cand e trează e la fel de anxioasa.Cred mai degraba ca te vindeci luptând.
Nu sunt blestemat, nu stiu ei cum sa se comporte, sa vorbeasca sau sa puna problema. Daca încerci să te integreze in societate si treptat sa vezi cum functioneaza sexul opus si ce isi doreste poti ai sanse mari sa nu rămâi singur.Secretul e sa fi atent sa te cizelezi.

| StrongHeart a răspuns:

Asta depinde de cat de puternic mental este si care sunt motivele pentru care a decis sa stea singur/a.
Eu respect decizia fiecaruia.Nu cred ca e un blestem, de exemplu mie imi place si prezenta altor persoane dar am si momente cand vreau sa fiu lasat naiba in pace si sa stau singur eu cu mine.
Asta cu depresia si anxietatea e o chestie moderna, un mod de a ne face viata mai confortabila.Inainte,pe vremea sclavilor crezi ca statea vreunu' sa se gandeasca. mama domnle' ce anxios ma simt astazi, nu e deloc healthy ce facem aici?laughing Nuu frate, trebuia sa dea cu ciocanu in piatra pana isi rupeau spinarea.
Deci parerea mea e ca viata trebuie sa te faca dur ca stanca.Sa poti sa stai si singur si sa rabzi si de foame daca e nevoie fara sa te plangi.Nu zic ca asa trebuie,dar daca vin vremuri mai grele ce te faci? Te duci la psiholog pentru orice lucru marunt? Si ala cum iti rezolva problemele?
Da-le naiba de pastile, la munca+distractie, asta inseamna viata sa stii sa le faci pe toate fara sa iti para rau.Sa stii cand sa te bagi si cand sa stai deoparte, sa stii cand sa urli si sa stii cand sa taci.Sa stii cand sa muncesti si cand sa stai pe plaja.
E selectie naturala,cine nu se adapteaza,moare.
Am fost depresiv ani de zile, nu m-am plans niciodata, am fost si la psihiatru, am luat si bataie in viata asta, am avut stari si tripuri de toate felurile, am fost si singur si in relatie.Asta e viata, treci prin foc si renasti ca pasarea Pheonix.Nu stai sa pice din cer, ca nu pica.Dar in acelasi timp nu trebuie sa-ti pierzi increderea niciodata in Dumnezeu ca atunci incepi sa mori, putin cate putin.
Te ajuti de fortele exterioare, dar pleci cu ambitia si rabdarea din interior.Trebuie sa arzi ego-ul ala pana il ia mama dracu, ca ala te tine pe loc mereu.Nu il arzi la propriu,il arzi prin alte mijloace:sport,munca, fapte bune, trait sanatos, renuntat la vicii, la dorinte.

| RKBlue a răspuns:

"Adică, voi credeți că un om care este respins de oricine din partea sexului opus poate să moară maxim la 45 - 50 de ani din cauza depresiei cauzată de singurătate?"
Nu cred...
Eu sper sa nu fiu respins de acelasi sex,de celalat nu-mi fac griji, sa ma respiunga cat vrearolling on the floor
Speranta de viata e influentata de multi factori, printre care si sanatatea mintala.
"Se spune că depresia este boala acestui mileniu deci de ce ea este ignorată?"
Nu e ignorata decat in tari cu populatie crestina care crede ca pupatul de icoane rezolva lucrurile, ca rasul de cei cu probleme ii va vindeca, etc(aka Romania si Europa de est)
"De ce unii oameni sunt blestemați să fie singuri toată viața?"
Nu sunt blestemati. Daca fizicul si sarmul nu le sunt in favoare, nici unul dintre ele, atunci nu prea ai sanse.Trebuie sa ai ceva calitati, ori fizice, ori psihice.
Considerați că un tratament anti-depresiv cu pastile pe termen lung poate scăpa un om de anxietate socială și să îl ajute să găsească motive să mai lupte în continuare deși în inima lui s-a strâns prea multă tristețe și supărare?"
Nu stiu daca se potriveste neaparat cu anxietatea, caci lupta aceasta apare adesea la persoanele care sufera de/si de depresie.
Medicamentele sunt efective pana la un anumit nivel, insa un specialist bun si interesat sa te ajute iti va spune ca inainte de a trece la medicamente trebuie sa incerci sa depistezi cauzele problemelor, sa intelegi sa faci anumite lucruri care pot scadea nivelul problemei, etc.Practic,multa vointa, o gramada de vorbit, rememorat amintiri mai neplacute si altele, te pot ajuta sa intelegi problema si chiar sa scapi de ea(nu de tot dar de o parte din ea)

| troleibuz a răspuns:

De ce sa ramana singuri? Nu cred ca e posibil. Fiecare sac isi are petecul

| tup3u a răspuns:

Eu zic că depresia poate fi tratată, eu de exemplu eram puțin depresiv când m-am lăsat de țigări dar mi-am revenit, chiar dacă a durat, la fel s-a întâmplat și cu alcoolul și la fel cred că e și cu oamenii, când te apropii prea mult de unele persoane și apoi te desparți, totuși depinde și de forța fiecăruia de a depăși acel moment.

| Potirniche_Andreea_1999 a răspuns:

Cred ca asta depinde de perceptia persoanei asupra vietii. De obicei persoanele au teama de a muri singure, fara nimeni langa tine, dar sunt absolut sigura ca exista persoane carora le place sa ramana singure si sa isi vada de viata.
Un lucru este clar, daca esti singur nu inseamna neaparat ca esti nemultumit de acest lucru.
Si da eu chiar cred ca daca esti in depresie este recomandat sa iei ant-depresive(! CU PRESCRIPTIA MEDICULUI!). Pentru ca da, se spune ca este boala acestui mileniu din mai multe cauze, si se iau masuri, este adevarat ca nu ca in alte state doarece in momentul in care cineva spune in Romania ca este in depresie raspunsul tipic al romanului este "Hai nu te mai plange ca toata lumea sufera!". Ideea e ca trebuie sa cauti pentru a gasi.
Exista chiar si consiliere pentru oamenii singuri.
Si inca o chetie, oamenii care raman singuri la batranete aleg sa faca asta, in ziua de azi este imposibil sa nu gasesti pe cineva. Daca vrei pe cineva cauti, iar daca nu gasesti: ori esti nebun, ori esti foarte mofturos si nerealist.