| 2420 a întrebat:

Este adevărat că oamenii singuri se vor îmbolnăvi de "inimă rea" și astfel vor muri mult mai repede gen între 45 - 50 de ani dacă ei nu vor avea pe nimeni lângă ei care să îi sprijine la greu?

Adică doar dacă trăiești să muncești, să mănânci etc poți totuși să faci depresie din cauza singurătății?

Gândiți-vă doar cum este să treci prin viață fără să ai pe nimeni care să te sprijine... și că pastilele anti-depresive nu te mai pot ajuta...

Credeți că acest lucru poate conduce un om la o viață mai scurtă din cauza singurătății?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i adevarat!
Singuratatea este o alegere personala, iar datul de greu este din egoism, ca de alegeau sa-si gaseasca partner, nu mai ajungeau sa munceasca singuri, sau sa traiasca in lipsuri.

| Werrich a răspuns:

Nu este adevărat, cei care sunt într-o relație sau sunt căsătoriți trăiesc mai puțin deoarece se sinucid de disperare.
https://www.vice.com/......mai-singur

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu! Eu am văzut mai multi bolnavi psihic intre cei căsătoriți decât intre cei singuri.

| zilog a răspuns:

S-a umplut lumea de cocalari, țoampe, fandosite, sclifosite, pițipoance
nu mai există OAMENI!

| Mopmop a răspuns (pentru zilog):

Daca vezi lumea numai in microprocesoare?

| badpanda a răspuns (pentru Mopmop):

S-a deranjat? Ca am vazut un nefolositor si un eronat pe acolo.
rolling on the floor

| Mopmop a răspuns (pentru badpanda):

Pe mine unul nu m-a deranjat raspunsul tau! Fiecare cu parerea lui pan la urma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conform unui studiu (nu stiu daca e adevarat), a aratat ca multi pacienti muribunzi, care nu erau vizitati de familie, rude, mureau mult mai repede de singuratate decat de boala respectiva.
Singuratatea se poate numi o frica, pentru unii, iar pentru altii liniste si pace.
Cert e ca, frica e un sentiment rau, si foarte rau daca mai esti si bolnav, conform psihozei si psihanalizei.
Depinde de persoana si cum gestioneaza ea aceste sentimente neplacute in momentele acelea nefaste.
Deci frica poate sa fie un motiv.

| Mopmop a răspuns:

Nu neaparat! Daca iti gasesti de fiecare data un scop traiesti mult cred. Scopuri pe termen mediu si lung. Chiar si scopul de a-ti gasi prieteni noi sau parteneri noi. Sa inveti o limba straina. Sa calatoresti intr-un loc care iti place. Ideea e sa ramai acctiv indiferent de varsta pe care o ai.

| badpanda a răspuns:

Oamenii au nevoie de o sotie asa cum stejarul are nevoie de ciocanitoare.

| Dddonkey a răspuns:

Poftim un studiu interesant, facut de-a lungul a catorva generatii. Probabil sa petrecut cel mai mult timp si numar de persoane implicate sa se ajunga la o concluzie interesanta. Sper ca intelegi engleza, ca clar nu a fost facut in Romania. In prezentare o sa iti spuna care sunt cei mai importanti factori din diferite categorii de oamenii si varste diferite. Enjoy!

https://www.youtube.com/watch?v=8KkKuTCFvzI