| CVM a întrebat:

Credeti ca pot afla ce inseamna sa ai o alimentatie sanatoasa citind acest articol: http://retete123.ro/......sanatoasa/ Ce sugestii mai aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CARMENCITA a răspuns:

Imi place articolul, dar eu nu cumpar peste care traieste in mare, ocean pot contine cantitati mici de mercur sau cine stie ce.Painea sanatoasa este cea facuta in casa.Cam greu sa mananci sanatos, dar macar incerci.Ca sa mananci sanatos ti-ar trebui gradina tade legume.Nu sunt deaccord cu produsele din soia daca au E-uri sau alte ingrdiente care nu sunt sanatoase sau soia e modificata genetic.Nu poti sti care carne este fara hormoni cum scrie in articol(in alte tari scrie pe ambalaj si e si adevarat ce scrie)asa ca ti-ar trebui si niste gaini si eventual o vaca sa-ti dea lapte.Sunt oameni care nu folosesc sare pun condimente desi daca sarea fara E-uri in cantitati mici merge consumata.Eu nu consum zahar decat la cafea,nu mananc prajituri, dulceata foarte rar. Exista zahar brundin trestie de zahar, dar sa nu fie cu caramel.Nu cumpar margarina,vegeta, sticksuri, caut de luni de zile sare fara E-uri si nu gasesc. Evit sa cumpar alimente cu E-uri ca sa nu le fac vanzare ca de mancat sanatos cam greu daca nu ai bani multi.

1 răspuns:
| fabiola a răspuns:

@carmecita gasesti in magazinele cu produse naturiste sare himalaya! Daca nu iti permiti financiar gasesti in billa sare de mare care nu contine E536 (acesta este de fapt periculos pentru ca la temp inalte se transforma in cianura)Ii spune ilida si are ca antiaglomerant mgco3!