| MadalinNicusor2004 a întrebat:

Salut,TPU!
Am 17 ani jumatate
Am 1.78 inaltime si 66kg
Anul trecut pe vream aceasta am 68 si cv de kg
Nu stiu cum as putea sa imi recapat greutatea sad
Toti imi spun sa fiu in surplus caloric!
Am inceput sa imi calculez caloriile si iau peste 3 mii pe zi! Am avut zile si cu 6 mii calorii,dar fara rezultate, tot la 66kg am ramas
Nu fac foarte mult efort fizic,ca sa ard mai mult decat consum! Mananc foarte mult, dar fara rezultate!

Manânc de 4/5 ori pe zi! Nu manânc dimineata,pentru ca nu prea pot, imi vine sa vomit!
Dar dupa-amiaza, recuperez si ajung pana la ora 21 sa am peste 3500 calorii!

Nu stiu ce sa mai fac, nu stiu ce sa mai mănânc! Manânc cate 200 de grame de nuci pe zi pentru calorii,dar tot degeaba. Nu imi place cum arat fizic,ma intristeaza si mai mult ca anul trecut eram mai gras ca acum! sad

Fara rezultate... Nu sunt bolnav sau ceva,nu fumez, etc...Toate analizele sunt bune! Parintii mei nu sunt slabi, ca sa fie ceva genetic

Intrebarea este: Ce pot sa fac sa iau in greutate? As vrea sa ajung la 70 kg

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| raMLesS a răspuns:

De cat timp mananci asa bogat in calorii?
Stii ca pentru a lua in greutate 1kg ai nevoie de 8000 de calorii, nu?
Insemnand ca daca ai surplus zilnic de 1000 de calorii, iei acel kg cam intr-o saptamana.
Ideea e in felul urmator, nu fa prostia asta sa te ingrasi doar de dragul de a fii mai greu, o sa ajungi sa arati ca dracu, o sa fii scarbos, corpul o sa aiba de suferit.
Tu ce trebuie sa faci e sa iei in masa musculara, nu in grasime, deoarece grasimea aia nu-ti aduce nici un avantaj.
Inteleg, daca ai sa zicem 8% grasime corporala ar fi cazul sa ajungi pe la un 12-16, dar poti sa faci asta si cand iei in masa musculara prin bulking.
Daca tot vrei sa ajungi sa iei in greutate, idealul tau ar trebui sa fie asta: https://www.google.com/......ps?/search
Nu scarbosul asta: https://www.shutterstock.com/......-113661136
Apuca-te de sala, fa sport, ridica greutati, fa flotari, cauta pe net programe de antrenament.
O sa-ti para rau cand o sa ajungi sa fii gras si o sa-ti pierzi definirea fetei, o sa ai sunci de care cu greu scapi si tot asa, dupa o sa te chinui sa slabesti cum am patit si eu.

| XxXLoredanaXxX a răspuns:

Bea shake proteic! Dar o dată la 2 zile, ca să nu faci pietre la rinichi sau ceva de genul. Pe mine m-a ajutat shake-ul proteic.

| raMLesS a răspuns (pentru XxXLoredanaXxX):

Dai sfaturi despre alimentatie dar spui "S-ar putea sa se intample asta sau ceva de genul".
Mai bine schimba categoria ca esti pe langa grav.