| Sawarekh a întrebat:

Credeti ca poti muri de frica, anxietate sau atac de panica in general sau inaintea unei interventii chirurgicale?

In 2 saptamani, trebuie sa ma operez si trebuie sa fac rahianestezie.

Pur si simplu nu stiu cum o sa reactionez, dar de 1 luna de zile sunt tulburat, efectiv.

Operatia va fi simpla, problema mie imi este frica de procedura in sine, cu acul si in cazul in care nu va prinde anestezia si o sa simt durere.

Apoi acele teorii ca simti un soc in coloana, cand iti baga acul...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ginap a răspuns:

Incearca un calmant pe baza de valeriana de la farmacie (naturist adica) si stai calm. Am facut rahianestezie la 14 ani si a fost totul in regula. Plus ca ti se poate administra un sedativ usor pentru calmarea anxietatii, inaintea procedurii.

| Sawarekh explică (pentru ginap):

Okey o sa incerc valeriana.
Crezi ca putem vorbi in privat, pe Facebook sau oriunde vrei/poti? Sa ti adresez cateva intrebari.
Merciiiiii mult

6 răspunsuri:
| MrAM a răspuns:

Am avut rahianestezie facuta de 3 ori si sunt bine, sanatos.
Ce sa te mint, ai sa simți puțin discomfort in timpul puncției si o senzație mai ciudata insa nu te ingrijora. Cu nivelul de adrenalinei crescut, nici nu o sa iti dai seama de durere sau altele. In timpul operației vei fi supravegheat de anestezist si medici/ functii vitale si altele. O sa fie ok.

| Sawarekh explică (pentru MrAM):

Salut, wow 3?
Poti sa-mi lasi un contact in privat, fie Facebook sau Instagram?
Vreau sa te intreb niste detalii ce nu-mi da pace, Merciii!

| Cavaler001 a răspuns:

Boss, ești bărbat sau copilaș?
Gândește pozitiv că n.ai ce face. Te operezi pentru binele tau. Altfel, o dai in altele.
Gândește.te mai bine la planurile tale de anul acesta, la concedii și ai încredere.n doctor, dar mai ales în tine! Bafta!

| Cavaler001 a răspuns:

Daca vrei cred că poți opta pentru anestezie generala și nu te mai stresezi (decât puțin după ce te trezești happy

| everything29 a răspuns:

Mergi la Calistrat(Iasi)