| Gogoasa24 a întrebat:

La operatia de fimoza, anestezia se face cu acul sau cum se face ca sa nu simt nimic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La fimoza, anestezia se face local cu acul si seringa, bineinteles.
iar interventia chirurgicala este extrem de usoara, durand 10-15 minute cu tot cu pansat, fara durere, evident.

| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca prima data va fi folosit un spray cu efect anesteziant si doar pe urma va fi efectuata anestezia prin injectarea serului cu acul. Niciuna dintre procedeele folosite nu provoaca nici cea mai mica durere. Sanatate!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

După ce te înțeapă anestezistul cu acul, durerea înțepăturii când acul îți străpunge pielea fiind singura pe care o să o simți, anestezcul acițonează și nu mai simți nimic.
După operație ți se dă un analgezic ca să atenueze durerea de după operație.
Se mai recomandă să iei curajomicină.

| Gofigi a răspuns:

Cu acul

| horsecri2000 a răspuns:

Ai facut operatia?

| Gogoasa24 explică (pentru horsecri2000):

Nu, posibil sa nu fie nevoie ci sa am doar o inflamatie, acum am fost la medicul dermatolog si m-a trimis la o analiza.