Întrebare recomandată | alysha a întrebat:

Cu 2 saptamini in urma am avut un contact sexual protejat insa prezervativul s-a rupt. Am luat pilula contraceptiva de urgenta. La o saptamana dupa ce am luat-o a trebuit sa fac niste radiografii la coloana si bazin. Mi s-a prescris un tratament pe care l-am inceput de ieri. Azi dimineata am facut un test de sarcina si a iesit pozitiv. Am intrerupt imediat tratamentul si am inceput sa scotocesc internetul referitor la aceasta. Am gasit cite ceva dar inca mai am unele nelamuriri. Cum influenteaza sarcina faptul ca am luat pastila respectiva? Cit de mare e riscul ca copilul sa aiba unele malformatii? Si plus la toate am mai luat si 4 tipuri de medicamente.In prospect scrie ca nu se recomanda a fi luate in perioada graviditatii. Nu doresc sa recurg la un avort insa gindul ca copilul ar putea sa fie cu malformatii ma sperie. Pe niste forumuri am citit situatii asemanatoare a unor mamici care au nascut copii sanatosi. Medicul meu ginecolog e plecat si revine abia peste citeva saptamini.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DenisIonut01 a răspuns:

Nu cred ca afecteaza cu ceva, oricum TPU si alte site-uri sau formuri sunt doar niste surse de informare pe moment in baza sanatati. Cel mai Bine e sa te duci la un alt ginecolog cat de repede posibil sa vezi ce spune, cand e o problema mai serioasa nu asteptam dupa alti ca poate fi prea tarziu.

12 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Cam serioasa problema ai...fa un ecograf sa vezi daca intr-adevar esti insarcinata, poate medicamentele au influentat rezultatul testului si nu cred ca medicamentele ce le ai luat sunt mai periculoase ca radiografia ce ai facut-o[asta in caz ca esti insarcinata]. consulta un medic neaparat

| DenisIonut01 a răspuns:

Multumesc pentru funda, sper ca te-am ajutat, astept un raspuns la un raspuns de la mine sa vad pe mail ca mi-ai raspuns in referire cum sta treaba happy Multa sanatate si ai grija de tine!

| Remus13 a răspuns:

Mergi la ginecolog... te va lamuri mai bine.

| Felys a răspuns:

Daca tu ai probleme cu coloana,crezi ca vei putea duce sarcina la termen,faptul ca ai facut radiografie si tratament e clar ca problemele de coloana sunt serioase,eu sunt operata de hernie de disc si stiu ce spun,decat sa mai stai si cu teama ca acel copil poate sa fie defect, mai bine scoate-l, trateaza-te corespunzator si dupa aia fa alt copil, nici macar nu a fost dorit, e mai bine sa faci unul atunci cand esti sanatoasa nu cand tu deja ai probleme serioase cum ar fi durerea de coloana

| alysha explică (pentru Felys):

Nu sint chiar intr-atit de grave problemele incit sa renunt la copil. noi ne doream un copil dar nu ne hotarisem sa-l avem atit de repede. afectiunea pe care o am nu poate fi tratata si in timp nu face decat sa se agraveze. asa ca sa renunt la sarcina din cauza asta este exclus. mersi pentru grija si timpul acordat. o seara frumoasa

| Braunion a răspuns (pentru alysha):

Da, nu e eficienta 100% si mai e si bomba hormonala. Ar trebui sa impartasesti experienta ta si cu celelalte prietene, care iau pastila ca pe o bomboana happy
Repeta testul, cine stie. Desi, in proprortie de 99% vei fi mamica. Depinde ce pastile ai luat... Unele sunt extrem de teratogene (chiar si dupa o singura doza) altele sunt caca-maca (desi scrie ca nu se recomanda femeilor insarcinate). Este deci o mica mare diferentawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Inseamna ca esti insarcinata, insa nu cred sa afecteze prea mult acele medicamente, totusi daca ai luat pilula contraceptiva, cum de a dat gres si ti-a iesit pozitiv?
Mergi la ginecolog.
Te pup!

| alysha explică (pentru anonim_4396):

Pilula contraceptiva nu e eficienta 100%. si iata ca anume la mine s-a intimplat sa fie ineficienta. mersi p/u raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine intrebi un medic profesionist aici >> http://www.assb.ro/ la chat medical

| AlinnaAly a răspuns:

Buna! Nici o metoda contraceptiva nu este sigura 100%. Iti recomand sa mai repeti inca o data testul de sarcina, iar riscul de a fi copilul cu malformatii este destul de scazut tinand cont ca nu le-ai luat decat o zi. Multa sanatate si sa ai grija de bebe!

| AleeMtf a răspuns:

Ai luat doar o zi medicamentele? Riscul este de pana in 5%, acum depinde si ce concentractie au pastilele si mai multe lucrui, parerea mea este sa te duci la ginecolog sau la doctorul de familie si vei afla 100% tot ce vrei sa stii. Felicitari ca o sa devi mamica, si succes in viata, pupici.