| Bun123 a întrebat:

Bună, am 21 de ani și mi s-au prescris ca si metoda contraceptiva pilulele Yaz, însă am văzut pe prospect ca au o gramada de reacții adverse și îmi e cam frica sa le iau. A mai luat cineva? Și dacă da, au fost ok?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Anticonceptionalele Yazz si Jasmin au fost interzise in America, Canada si Australia deoarece au murit sute de femei de la ele.
Nu le recomand din cauza riscurilor imense.

Folositi prezervativul fiindca nu are efecte advers, pentu nici unul din partnerii sexuali.

| dullcat a răspuns:

Buna.Toate pilulele au efecte adverse, deci din pacate nu ai ce face in acest sens.Cum se manifesta acestea (daca se manifesta) tine de organismul fiecareia si poate de un strop de noroc.

| Smmo a răspuns:

Nu mai bagati in voi anticonceptionale. E chiar asa cum ai citit. Daca e musai ca iti recomanda un doctor pentru chisturi sau altceva serios e una, dar sa te indopi cu pastile cu anii doar ca sa poti face sex uneori, te costa cat nu face.