| Cristian2003 a întrebat:

Cu cateva zile inainte am facut bkx fara casti cu un prieten,iar dupa ce ne-am dat noi cateva mi-a prins una in partea din spate a capului, iar de-abia dupa ceva timp se resimte lovitura si cand fac chestiuni care imi zgaltaie capu' simt un fel de durere insuportabila in zona fruntii, o fi ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

"Exista o categorie de traumatisme craniene, aparent minore, care pot trece neobservate la momentul producerii lor, atit de pacient, cit si de familia sa. Simptomatologia, daca a existat, dispare rapid si urmeaza o perioada asimptomatica, in care pacientul duce o viata normala. Acest interval remisiv, cu o durata variabila (de la cateva ore, pana la cateva saptamini sau luni) este urmat de o deteriorare neurologica mai lenta sau mai brutala: cefalee violenta, varsaturi, confuzie, paralizii, convulsii, modificari ale pupilelor, somnolenta mergind pana la stare de coma. Aceasta evolutie in doi timpi este caracteristica hematoamelor (cheaguri de sange) intracraniene care reprezinta o mare urgenta chirurgicala. "(https://www.ziaruldeiasi.ro/......am~ni6493)

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu e ceva grav daca durerea nu e asa mare.