| Shukacu a întrebat:

Cu ce ne afecteaza acele substante din anumite mancaruri care contin de exemplu:acid citric,acidifiant, benzoat de sodiu, guma arabica, etc... e-uri, coloranti si toate chimicalele. Daca bagam in noi din astea ce se intampla cu organismu nostru?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Sunt mai mult sau mai putin daunatoare. Am auzit ca acidul citric poate cauza cancerul.

| sabin89 a răspuns:

Nu mai exista cale de intoarcere. Lumea a pornit-o pe calea asta si se tot duce...

| sabin89 a răspuns:

Nu am glumit cand am spus ca nu mai e cale de intoarcere. Toata lumea e de acord ca directia pe care a luat-o industria alimentara este gresita, dar nimeni nu mai poate da inapoi. Este concurenta care nu le da voie. Ai auzit probabil si de Zeelandia, fabrica de E-uri din Iasi, de mixurile care stau la baza tuturor produselor de patiserie; de inlocuitorul de frisca, care se afla in toate torturile si cremele etc. Si institutele de cercetare continua sa studieze noi metode de fabricare de aditivi alimentari. E ca in povestea aia cu Samson. A apucat stalpii in brate si a zis: "Sa mor impreuna cu filistenii". Cam asa gandesc si liderii lumii: Sa murim, dar nu singuri, ci impreuna cu toata specia umana. Mai poti manca astazi o friptura de pui de ala crescut la tara cu produse naturale? Nu, nici vorba. Chiar daca pe la sate mai cresc oamenii inca pasari, nu mai exista porumb natural (sau este aproape pe cale de disparitie). Acum este porumbul modificat genetic, pe care nici pasarile nu se inghesuie sa-l manance (mananca pana la urma ca nu au incotro). Si in aceeasi directie merg si celelalte cereale. Nu ai unde sa te mai ascunzi, pentru a redescoperi natura.