| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce pot inlocui cafeaua zilnca ca si tablete? Candva gasisem pe net tablete din cafea (neagra), actual gasesc doar cafea verde, e buna ca si supliment, eu nu o vreau sa slabesc ci ca sa nu mai am stare de oboseala, starea pe care o inlatur de obicei cu cafeaua obisnuita.
Ce suplimente alimentare care contin cofeina recomandati? Si fara E-uri laughing))

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

Boabele de cacao mai au un efect asemanator, din cate am auzit. Merge si ciocolata neagra cu un procent de cacao ridicat. Oboseala ta vine de la dependenta de cafea sau lipsa somnului? Pentru ca nu este normal sa fii obosit dupa ce ai dormit, doar daca nu esti dependent de cofeina.

| Simpatic a răspuns (pentru Apokales):

De la dependenta de cafea cred.

| Apokales a răspuns (pentru Simpatic):

Bun, ca asa si pe mine ma doare capul, tot de la dependenta de cafea laughing. Ai cateva variante:
- inlocuiesti dependenta cu ceva mai soft, cum ar fi ciocolata amaruie, boabele de cacao, poate ceva ceaiuri
- fie te lasi de cafea, iar primele 2-3 zile vei avea mari dureri de cap, stari de somnlenta, deci foarte nasol. Iar daca reusesti vreo 2 saptamani, atunci esti curatat de dependenta, corpul tau va folosi energia in mod natural.
- fie te lasi de cafea, dar de data asta o faci treptat ca sa nu te mai confrunti direct cu efectele negative.

| StrongHeart a răspuns:

Cu apa a.k.a H2O,e sanatoasa,si mult sport,portocale,nuci, rosii cu branza, nuci, ceai cu miere, o sa fii ok.

| WhiteLife a răspuns:

Cafea Geniderma, sau Inka. Poti incerca si ceai verde (sau negru), teofilina din ceai, are acelasi efect cu cafeaua, insa mai lent (actioneaza dupa mai mult timp). Ceaiurile astea au si efect diuretic. Ca alternativa, ar fi Supradyn sau niste magneziu efervescent.

| ValentinGabi a răspuns:

De tablete nu știu, dar mai bine bei 3in1 nu are puterea cafelei obișnuite

| Simpatic a răspuns (pentru ValentinGabi):

Beau si 3 in 1 zilnic, este ok ca si efect, cred ca spre deosebire de cafea acestea nu dau dependenta ca beau de niste ani si cafea si 3 in 1, cafeaua nu-si mai face efectul in schimb 3in1 isi face mereu.
Insa as vrea sa numai beau nici una nici alta.